GELECEK PUSULASI MOBİL TEKNOLOJİLERİ GÖSTERİYOR

GELECEK PUSULASI MOBİL TEKNOLOJİLERİ GÖSTERİYOR

2013 yılını özellikle gelir ve akıllı cihaz penetrasyonları alanında ciddi bir başarıyla tamamlayan Avea’nın, bundan sonra da mobil teknolojiler üretme vizyonuyla hareket edeceğini söyleyen Avea CEO’su Erkan Akdemir, bir teknoloji şirketinden daha fazlası olmak için çalışmaya devam edeceklerini kaydediyor.Kıran kırana bir rekabetin yaşandığı telekomünikasyon sektöründe, Avea emin adımlarla günden güne büyümesini sürdüren ve her geçen gün gerek ürün ve hizmet yelpazesini gerekse abone sayısını katlayan bir çizgide ilerlemeye devam ediyor. 2013 yılı 3. Çeyrek rakamlarından da anlaşılacağı üzere,  bir yılda gelirlerini yüzde 7 artıran Avea, aynı zamanda abone sayısında ve akıllı cihaz penetrasyonunda da hatırı sayılır bir büyüme kaydetti.

2013’ün şirketin yatırımları ve çalışmalarının karşılığını aldığı bir yıl olduğu değerlendirmesini yapan Avea CEO’su Erkan Akdemir ile hem bir önceki yılı hem de gelecek yatırımlarını konuştuk. Avea olarak tüm paydaşların büyüyeceği bir ekosistem oluşturduklarını söyleyerek sözlerine başlayan Akdemir, yılın ilk dokuz aylık döneminde cesur yatırımlar yaptıklarını, buna paralel olarak başarılı sonuçlar elde ettiklerini söyledi.

2013, yeni nesil teknoloji tohumlarını da bolca ekmeyi sürdürdüğümüz bir yıl oldu” diyen Akdemir,  geleceğin teknolojilerini Avea Ar-Ge merkezinde ürettiklerini sözlerine ekleyerek, şöyle devam etti:

“Ar-Ge merkezimizde mobil operatör şebekesini daha verimli işletebilmekten, büyük miktarlardaki veriyi hızlı ve uygun şekilde işleyebilmeye kadar birçok yeteneğimizi geliştiriyoruz. Bu çalışmaların daha akademik tabanlı olanlarını ise; birinci faaliyet yılı içinde yapılandırmış olduğumuz AveaLabs bünyesinde takip ediyoruz.

Kuluçka Merkezi’mizde kuruluşundan bugüne kadar Linxa, Intellica, Havooz, Bayt ve Crenno ile toplam 9 proje geliştirildi. Havooz, Google, Amazon ve Facebook gibi firmaların kullandığı Hadoop tabanlı yüksek çapta veri işleme kapasiteli teknolojiyi, Türkiye'de ilk kez yerli kaynak kullanarak geliştirdi. Intellica ise Avea ile birlikte geliştirmekte olduğu “Complex Event Processing” (karmaşık olay işleme) platformuyla kampanya yönetimini etkin bir hale getirirken; Linxa firması tarafından geliştirilen uygulama ile uluslararası trafik rotalama ürünlerinin optimizasyonu sağlanarak yine önemli bir ilke imza atıldı. Bu projelerin çıktıları şu an itibariyle ticarileşerek, canlı sistemlerde kullanımlarına başlandı.

Son 3 yılda 2 Milyar TL’nin üzerinde yatırım yaptık; 3G hızını tam 4 katına çıkaran Avea Mobil Plus teknolojisiyle büyük bir fark yaratarak, teknolojiyi 81 ilde hayata geçirdik.

Türkiye’de henüz 4G teknolojileri için altyapı çalışmaları tamamlanmadan, biz 5G üzerinde de çalışmaya başladık. MOTO yani “Mobile Opportunistic Traffic Offloading” adı verilen ve “Avrupa Birliği Çerçeve Programları Araştırma Fonu” desteğiyle başlatılan projeyle 5G’nin yol haritasını çizen konsorsiyuma girdik ve bu kapsamda da 5.nesil mobil iletişim teknolojisi üzerine önemli çalışmalar yürütüyoruz.”

“KALİTEYİ SAĞLAYABİLİYORSANIZ, MUTLU VE SADIK MÜŞTERİYİ YARATABİLİYORSUNUZ”

GSM kullanıcılarının operatörlerden beklentilerinin temelde 3 konu üzerinde yoğunlaştığına dikkat çeken Akdemir, bu unsurları, “iletişimde özgürlüklerini veren en avantajlı teklif ve kampanyaların sunulması, sunulan çözüm ve hizmetlerin en yeni teknolojiye uyumlu olması ve tüm ihtiyaçları karşılaması ve yaşadıkları herhangi bir problem karşısında çok hızlı bir geri dönüşle, sorunun çözümlenebilmesi. Yani müşteri hizmetleri” olarak tanımladı. “İşte tüm bu konuların tamamında aynı kaliteyi sağlayabiliyorsanız; zaten mutlu ve markanıza sadık müşteriyi de yaratabiliyorsunuzdur” diyen Akdemir, Avea’nın bunu “Sadelik, Ekonomiklik, Çeşitlilik” sunan S.E.Ç kampanyaları” ile sağladığının altını çizdi.

Akdemir, Avea’nın hem çalışanlarına hem de teknolojisine yaptığı yatırımların karşılığını, gerek bağımsız kuruluşlara yaptırılan müşteri memnuniyet anketleri gerekse de kazandığı ödüllerle aldığını kaydetti.

 “UZUN VADELİ VİZYONUMUZDA MOBİL TEKNOLOJİLERE YÖN VERMEK VAR”

Avea’nın elde ettiği bu başarının ardında akıllı büyüme stratejisi olarak adlandırdıkları, tüm paydaşların büyüyeceği bir ekosistem olduğunu belirten Avea CEO’su Akdemir, yıllarda nasıl bir vizyon dahilinde hareket edeceklerini ise şu sözlerle anlattı:

 Avea olarak, orta ve uzun vadeli vizyonumuzda mobil teknolojilere yön vermek var. Çünkü, gelecek pusulası mobil teknolojileri gösteriyor. Geleceğe teknoloji üretme vizyonu taşıyan bir şirket olarak, mobil teknolojiler her zaman odağımızda olacak.

Bu doğrultuda büyüme planlarımız içerisinde data gelişimi, odak olmaya devam edecek. Yeni ürün ve servis tarafında özellikle mobil sağlık, tarım, finans gibi alanlarda müşterilerin yeni ürün ve servis ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğiz.

Günümüzde inovasyon, sadece bilişim sektörü için değil; her sektör için rekabeti şekillendiren temel unsur olarak öne çıkıyor. Biz de Avea olarak, bir teknoloji şirketinden daha fazlası olabilmek, teknoloji ve inovasyonu aynı çatıda hayata katılan bir değer haline dönüştürmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bu kapsamda orta ve uzun vadeli Ar-Ge vizyonumuzu da oluşturmuş durumdayız. Odak alanlarımız ve uzmanlaşmak istediğimiz konular, Avea’nın rekabetçi başkalaşım stratejisi ile uyumlu olarak yakın zamanda hayatımızın vazgeçilmez ögeleri olacak M2M, büyük veri, verimli şebeke kullanımı ve yenilikçi mobil uygulamalar olarak konumlandırıldı. Bu alanlarda yenilikçi ve öncü olmak için ise kendi yetkinliklerimizi tamamlayacak – üniversiteler ve KOBİ’lerden oluşan – bir ekosistem kurmak durumundayız. Bu ekosistemi 2010 yılında oluşturmaya başladık ve önemli mesafe aldık. 2014 yılında çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

“SOSYAL MEDYAYI DAHA SIK KONUŞACAĞIZ”

Son yıllarda artan internet kullanımında sosyal medya kullanımında yaşanan artışın çok etkin bir rol oynadığına da dikkat çeken Akdemir, şirket olarak sosyal medya yaklaşımlarını ise şöyle özetledi:

“Artık bireyler ve kurumlar ulaşmak istedikleri her türlü kitleye sosyal medya ve internet üzerinden ulaşmayı tercih eder hale geldi. Karşılıklı iletişim ve etkileşimin mesafe, zaman ve en önemlisi hız tanımadığı bu platformda sosyal yaşamdan, alışverişe, ticaretten pazarlamaya kadar her şey bir dönüşümden geçmeye ve farklılaşmaya başladı.

Tüm bu gelişmelere paralel olarak akıllı telefon, tablet ve akıllı saat tarafı daha da gelişeceğini düşünüyorum. Mobil taraf her zaman avantajını artıracak. Bugün mobil uygulaması olmayan herhangi bir yazılımın veya ürünün hayatta kalma imkanı yok. Uygulamaların ve servislerin hem mobil, hem de interneti destekleyecek yapıda olması önemli. Bu açıdan baktığımızda mobil iletişim ve buna bağlı olarak her geçen gün kullanıcı artan sosyal medyanın önümüzdeki dönemde çok daha sık konuşacağımız konular olacak.” 

AVEA ÖDÜLLERE DOYMUYOR

- Bu yıl sekizincisi düzenlenen Türkiye Çağrı Merkezi Ödülleri’nde, Türkiye’nin En İyi Çağrı Merkezi seçildi.

- “Sosyal Medyada En İyi Müşteri Yönetimi” kategorisinde birinci oldu.

- En İyi Müşteri Deneyimi kategorisinde de bu sene “En Övgüye Değer” ödülünü kazandı.

- Brandon Hall 2013 Excellence Awards’ta, “En İyi Yetkinlik ve Beceri Gelişimi” kategorisinde “Takım Lideri Gelişim Programı” ile Altın, “Avea Pazarlama Okulu” Projesi ile de Gümüş Ödül’e layık görüldü. 

- Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) Pazaryeri etkinliğinde, “Kuluçka Merkezi” ile KSS Çözümleri’nde Jüri Birincilik Ödülü’nü ve “İnovasyon Ödülü”nü kazandı.

- IMI Türkiye Çağrı Merkezi ödüllerinde Sosyal Medyada En İyi Müşteri Yönetimi dalında birincilik ödülü kazandı.
0 Yorum

Yorum Yap