AVEA VE FEV İŞBİRLİĞİYLE 9 YILDA 3 BİN 402 ENGELLİ İŞ SAHİBİ OLDU

AVEA VE FEV İŞBİRLİĞİYLE 9 YILDA 3 BİN 402 ENGELLİ İŞ SAHİBİ OLDU

Avea’nın destekçisi olduğu Fiziksel Engelliler Vakfı (FEV) işbirliğiyle hayata geçirdiği Özümüzle Üretiyoruz Projesi, son bir senede 153 olmak üzere, 9 yılda toplam 3 bin 402 engelliyi iş sahibi yaptı.Avea CEO’su Erkan Akdemir; “Projeyle, engellilerimizin kendi kendilerine yetebilen, sosyal ve ekonomik hayata katılan, üreten bireyler haline gelmelerine yardımcı olurken; aileleri için de yeni bir gelir kapısı yaratmış olduk” dedi.

 

FEV Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Kahraman Emmioğlu, “Onların fiziksel engelleri, hayata katılımlarına da engel olmamalı. Hem kendi kendilerine yetmelerini sağlayacak hem de ailelerine destek olacak ekonomik gücü engelli bireylere kazandırmamız gerekiyor” diye konuştu.

 

 “Özümüzle Üretiyoruz Projesi” kapsamında istihdam edilen, “Görme, işitme, ortopedik, süreğen veya zihinsel” engelleri bulunan bireylerin iş kollarına dağılımına göre; engelli adayların yüzde 19’u  market-mağazacılık sektöründe çalışıyor. Gıda ile finans sektörleri ise yüzde 17’lik pay ile market – mağazacılık sektörünü takip ediyor. Proje ile istihdamı gerçekleşen engelli bireyler arasında 650’ye yakın kadın bulunuyor. İstihdam edilenler arasında 1371 kişi ile ortopedik engelliler başı çekerken; onları 673 kişi ile süreğen, 633 kişi ile görme ve 423 kişi ile işitme-konuşma engelli bireyler izliyor.

Sosyal sorumluluk anlayışlarını fırsat eşitliği ve topluma değer katma prensibi üzerine kurduklarını belirten Avea CEO’su Erkan Akdemir “Projeyle, engellilerimizin kendi kendilerine yetebilen, sosyal ve ekonomik hayata katılan, üreten bireyler haline gelmelerine yardımcı olurken; aileleri için de yeni bir gelir kapısı yaratmış  olduk. Projemizdeki engelli istihdam sayısını Türkiye’de ortalama hane büyüklüğü olan 3.7 rakamı ile çarptığımızda, yaklaşık 12 bin vatandaşın yaşamında fark yarattığımızı görüyoruz. Bu proje ile engellilerimize iş imkânının yanı sıra ülke ekonomisine katkı, toplumsal hayatımıza ise değer yaratıyoruz. Önümüzdeki dönemde de engellilerin istihdamı konusunda farklı kesimleri kapsayan tüm çalışmalarda işbirliği içerisinde olmaya devam edeceğiz”dedi.

Belli bir bilgi ve kültür düzeyine ulaşma ve bir meslek sahibi olarak toplumsal hayata katılmanın, her bireyin anayasal hakkı olduğuna dikkat çeken FEV Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Kahraman Emmioğlu“Engelli bireylerin de toplumun diğer fertleri gibi kendi kendilerine yetmelerini sağlayacak hem de ailelerine destek olacak ekonomik özgürlüğü kazanmaları gerekiyor. Bu konuda bizlere düşen görev, onların mesleki eğitimlerini tamamlamalarını, iş sahibi olmalarını sağlayacak destek mekanizmalarını oluşturmak ve bu mekanizmaları sürdürülebilir kılmak. Bu kapsamda, Avea ile hayata geçirdiğimiz Özümüzle Üretiyoruz Projesi’nin çok doğru bir örnek teşkil ettiğine inanıyorum. Proje ile 9 yılda iş sahibi yaptığımız 3 bin 402 engelli bireyin Ülkemizin önde gelen firmalarında iş sahibi olmaları gerçekten mutluluk verici.” dedi.

 

 
0 Yorum

Yorum Yap