2015 YÜKSEK GERİLİMLİ BİR YIL OLACAK

2015 YÜKSEK GERİLİMLİ BİR YIL OLACAK

Siber suçluların kendine güveni artıyor . Daha önce güvenlik zincirinin zayıf halkası olarak gördükleri bankacılık hizmeti kullanıcılarına saldırmayı tercih ederlerdi,ancak Kaspersky Lab uzmanları, daha yüksekleri hedefleyen siber saldırıların bankaların kendisini hedef alacağını tahmin ediyor.Kaspersky Lab ,dolandırıcıların doğrudan ATM'lerden nakit para çekebilecek yeni bir zararlı yazılım geliştirmeyi deneyeceklerini tahmin ediyor. Apple cihazlar ile ilgili güvenlik endişeleri ve korsanların kurumsal ağlara girmek için ağ yazıcıları gibi araçları kullanmasını önleyen bağlı cihazlarla ilgili korkular örnek olarak gösterilebilir.  Kaspersky Lab neler bekliyor. Sanal ödeme sistemlerine yapılan saldırılar, yeni Apple Pay'e kadar uzanabilir. ATM'lere saldırılar,· Doğrudan hedefli siber saldırı oyun kitabından gelen yöntemler kullanılarak bankaların güvenliklerinin ihlal edildiği zararlı yazılım saldırıları, daha fazla internete sızma hikayesi, eski kodda görülen tehlikeli güvenlik açıkları İnternet altyapısını kötü niyetli saldırılara karşı korumasız bırakıyor. Gelişmiş saldırganların bir kurumsal ağ içinde kalıcı olmasını ve yanal olarak hareket etmesini sağlayan ağ bağlantılı yazıcılar ve diğer bağlı cihazlara karşı halen kullanılmakta olan saldırılar, OSX'in,torrentler ve korsan yazılım paketleri aracılığıyla yayılması için tasarlanan zararlı yazılımlar, Yükselen trend, birbirinden bağımsız olarak çalışan küçük birimlere bölünmüş büyük ve gürültülü siber tehdit aktörleri.

Kaspersky Lab uzmanları, bir muhasebecinin bilgisayarının güvenliğinin ihlal edilerek bir finans enstitüsüyle daha büyük bir transfer gerçekleştirmek için kullanıldığı bir saldırı keşfetti.

Kaspersky Lab Global Araştırma ve Analiz Ekibi Baş Güvenlik Uzmanı Alexander Gostev  “2015'te nakit çekme makinelerinin "beynine" erişim sağlamak için hedefli zararlı yazılım tekniklerinin kullanımıyla bu atm saldırılarının değişmesini bekliyoruz. bir sonraki aşamada saldırganların bankaların ağlarını ihlal edeceklerini ve bu erişim seviyesini atm makinelerini gerçek zamanlı olarak manipüle etmek için kullanacaklarını göreceğiz.” yorumunda bulunmuştur. Kaspersky Lab Global Araştırma ve Analiz Ekibi , suçluların ödeme sistemlerinden faydalanmak için her fırsatı değerlendirmesini bekliyor. Bu korkulara ayrıca, kablosuz tüketici işlemlerini yönetmek için NFC (Yakın Alan Haberleşme) kullanan yeni Apple Pay de dahil olabilir. Bu, güvenlik araştırmaları için olgun bir pazar ve biz Apple Pay, sanal cüzdanlar ve diğer sanal ödeme sistemlerindeki zayıf noktalar hakkında güvenlik açığı uyarılarının verilmesi bekleniyor. Gostev “Yeni Apple Pay'e yönelik ilgi en üst düzeyde benimsenmesini sağlayacak ve kaçınılmaz olarak bu işlemlerden paylarına düşeni almak isteyen birçok siber suçluyu da kendine çekecek. Apple’ın tasarımı gelişmiş bir güvenliğe (sanal işlem verileri gibi) sahip olacak. Bununla birlikte korsanların bu uygulamanın özelliklerinde ne gibi açıklar bulacaklarını da
merakla bekliyoruz”
dedi.

 

 
0 Yorum

Yorum Yap