EMİRATES’İN KESİNTİSİZ İLETİŞİM HİZMETİ

EMİRATES’İN KESİNTİSİZ İLETİŞİM HİZMETİ

Emirates’in uçuş sırasında Wi-Fi bağlantı uygulamasını başlatmasının ilk üç yılında, yarım milyondan fazla yolcu internete bağlandı.İnsanlar ile mekanları birbirine bağlayan Emirates, altı kıtada hizmet veren 53 adet A380’i ve 28 Adet Boeing 777’sinde uçuş bağlantı sistemlerinin kurulum ve işletimi için yılda 20 milyon Dolar’ın üzerinde yatırım yapıyor.

Wi-Fi ile donatılmış çoğu Emirates uçuşunda yolcular sosyal medya hesaplarına bağlanmak için genellikle yeterli olan ilk 10MB'lık veriden ücretsiz yararlanıyorlar. Ardından, sonraki 600MB için 1 Dolar ücret alınıyor. Emirates yolcuları koltuklarında bulunan sms ve e-posta hizmetinin yanı sıra mobil telefon hizmetleriyle de bağlantıda kalabiliyor. Emirates’in küresel ağı genelindeki 36 özel havalimanı dinlenme salonlarının tümü ücretsiz Wi-Fi bağlantısı sunuyor.

Emirates Havayolu Başkanı Tim Clark, “Yolcularımızın uçuş esnasında bağlantı istediği bir gerçek. ‘Daima bağlı’ dijital yaşam tarzını benimseyenlerin ve seyahat sırasında akıllı mobil cihazlarını taşıyanların sayısı arttıkça bu talep de artacak. Wi-Fi'ı daima bir gelir kanalından çok bir hizmet ve Emirates’in ürün bütünlüğünde katma değer sağlayan bir parça olarak gördük. Yarın uçaktaki herkese kaliteli Wi-Fi bağlantısı sunabileceksek, bunu yapacağız.” dedi.

Hız ve bant genişliği ile maliyetten, destekleyici yazılım ve donanıma dek birçok teknik sınırlamayla karşılaştıklarını belirten Clark, bu sınırlamaları ele almak için sektörle birlikte çok sıkı çalıştıklarını ifade etti.

Clark sözlerine şöyle devam etti, “Uçakta Wi-Fi'ın atıştırmalıklar ve kişisel uçuş eğlence sistemi gibi ücretsiz bir hizmet ve müşterilerin eksiksiz bir havayolu hizmetinden bekleyeceği bir standart haline geleceğine inanıyoruz. Emirates bu konudaki öncü vizyonu doğrultusunda, tedarikçilerimiz ve çeşitli paydaşlarımızla yakın bir şekilde çalışıyoruz”dedi.

Ekim ayında Emirates kullanıcı başına 28MB ile günde ortalama 3 bin 500 yolcunun uçakta Wi-Fi hizmetinden yararlandı. Tek bir Emirates uçuşunda en yüksek Wi-Fi kullanıcı sayısı ise bağlanan 153 yolcu ile bir A380'de kaydedildi. Tek bir uçuşta kaydedilen en yüksek internet hacmi ise bir Boeing 777 uçuşundaki 26 kullanıcı tarafından yaklaşık 8 bin MB olarak kaydedildi. Emirates’in bayram tatillerini kutlamak için başlattığı ücretsiz Wi-Fi promosyonu nedeniyle Ekim ayında Wi-Fi kullanımında yüzde 200'lük artış görüldü.  Havayolunun verilerine göre, yolcuların en sık eriştiği siteler arasında ise Google ve Facebook'un yanı sıra Skype, WhatsApp ve BBM gibi sohbet hizmetleri yer alıyor. 
0 Yorum

Yorum Yap