AR-GE İÇİN HAREKETE GEÇTİK

AR-GE İÇİN HAREKETE GEÇTİK

Telekomünikasyon sektörünün gelişimi için Ar-Ge’ye yönelik teşviklerin önemine dikkat çeken TÜTED Başkanı Adil Zafer Müftüoğlu, kamu ve özel sektörün çalışmalarının yanında STK’ların da elini taşın altına koyması gerektiğinden hareketle bir dizi projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.Tüm Telekomünikasyon İşadamları Derneği (TÜTED) Başkanı Adil Müftüoğlu, telekomünikasyon sektörünün son yıllarda Türkiye’de önemli bir seviyeye geldiğini, bu seviyeden sonra yıllık büyümenin tek haneli rakamlarla hatta 5’ten küçük olarak gerçekleştiğini kaydetti. Bu rakamların büyümesi gerektiğini belirten Müftüoğlu, en önemli gereksinimin Ar-Ge’ye yönelik atılan adımlar olduğuna dikkat çekti.

“Kamu ARGE teşvik destek programları ile bir şeyler yapmaya çalışıyor. Özel sektör de bir şeyler yapıyor. Biz dedik ki, STKların da elini taşın altına koyması gerekir ve harekete geçtik” diyen Müftüoğlu, TÜTED olarak bir süredir sektörün ihtiyacına yönelik projeler hayata geçirdiklerini belirtti.

TÜTED Başkanı Adil Zafer Müftüoğlu, Ar-Ge’ye yönelik projelerini şöyle özetledi:

“İstanbul Kalkınma Ajansının (ISTKA) 2010’da çıkan bir çerçeve programı vardı. TÜTED oraya bir proje ile aday oldu; ‘TÜTED Eğitim ve Teknoloji Danışmanlık Merkezi.’ Bu merkez Yıldız Üniversitesi’nde açıldı. Burada proje ortakları Türk Telekom ve Yıldız Üniversitesi’ydi. Maksadımız haberleşme ve elektronik bölümlerinde okuyan, öğrencilerin teorik bilgilerinin yanı sıra Pratik edinimlerinin olmasını sağlamak. Bunun için de mobil, sabit, uydu, GSM GPS, fiber vs. gibi son telekomünikasyon teknolojilerinin pratikte değinebileceği eğitim istasyonları var sınıflarda. Bu proje hala devam ediyor.

Projede Yıldız Üniversitesi eğitim istasyonları ile kendi öğrencilerine hizmet veriyor. Ama yanı sıra Türk Telekom ve TÜTED beraberce, diğer üniversitelerin ve meslek yüksek liselerinin öğrencileri ile sektördeki yeni elemanlara yönelik sertifikasyon programları düzenliyor. Örneğin ; ‘Telekomünikasyon Teknolojileri Sertifika Programı’. Bunlar 2’şer, 4’er ya da 6’şar haftalık programlardır.”


TÜTED Başkanı Adil Zafer Müftüoğlu

“KULLANICI DENEYİMİ MERKEZİ’Nİ DEVREYE SOKTUK”

Müftüoğlu, ISTKA’nın 2012’deki ikinci programında da bir proje ile aday olduğunu belirtirken; İTÜ ve Turkcell işbirliği ile uygulamaya koydukları, ”Kullanıcı deneyimi ve uygulamalı telekomünikasyon eğitim ve test merkezi” projesi hakkında da bilgiler verdi. Merkezin, 2 bölümden oluştuğunu kaydeden Müftüoğlu, şöyle devam etti:

“İlk bölüm yine YTÜ’deki projenin aynısı. Diğer bir bölüm de, Türkiye’de hali hazırda eşi olmayan seviyede, kurulmuş bulunan kullanıcı deneyimi merkezi. Bu merkezin işlevi, ICT teknolojisi bazında olmasına rağmen, ülkede var olan tüm sektörlere hitap edebilen ve bu sektörlerin en uygun ürünü geliştirmelerine imkan veren bir merkez olması.

Bu merkezde, herhangi bir ürünün kullanışlılığı ölçülüyor. Örneğin; uygulamaya alınacak bir web sitesinin işlerliği, bir beyaz eşya ürününün fonksiyonları ve tasarımının kullanışlılığı, otoyolda konuşlandırılmış bir bilboard’daki reklamın etkinliği, bir marketin raf düzenlemesinin işlevselliği gibi her sektörün sunduğu ürünleri analiz edilme imkanı mevcut. Markette raf düzenlemesini örnek olarak verirsek, denekte uygulanan mobil göz izleme cihazı ile markete ilk girişinden itibaren, çıkışına kadar ki tüketici davranışları, hangi rafın neresine hangi süreyle baktığı gibi veriler analiz edilerek, inceleniyor. Tabi bu arada deneğin nörotik tepkilerini de kendisine bağlanacak EEG cihazı ile takip edebiliyoruz. Tüm bu analizler, merkezde bulunan sabit ve mobil göz izleme cihazları, nörotik tepkileri ölçen EEG cihazı, insan davranışlarını ölçen kameralar, mikrofonlar, 180 derece sinema projeksiyon sistemi, hassas ses kayıt sistemi ve monitörlerden oluşan bir altyapı ile gerçekleştiriliyor. Merkez şu anda tüm sektörlerin kullanımına sunuldu.” 
0 Yorum

Yorum Yap