FRACTALS ROADSHOW&FIWARE ÇALIŞTAYI TOPLANDI

FRACTALS ROADSHOW&FIWARE  ÇALIŞTAYI TOPLANDI

Proje ile ülkemizin de içinde bulunduğu Avrupa bölgesinden seçilecek 50-60 arası küçük ve orta ölçekli yazılım firmasının tarım sektörünün gelişmesine yönelik olarak hazırlayacakları yazılımların (uygulama) desteklenmesi hedeflenmektedir.Bu şekilde tarım sektörünün gelişmesi amaçlanmıştır. Söz konusu amacın gerçekleştirilmesi için projenin nasıl hazırlanacağı, seçilecek projelere başvuru yöntemi, projelerin özellikleri hususunda Türk yazılım firmalarını bilgilendirmek için anılan toplantı düzenlenmiştir.

Proje başına 150.000 Euro’ya kadar yazılım firmalarının destekleneceği belirtilmiştir. Bu kapsamda Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD)’ın fonksiyonu şu şekilde açıklandı.Üyelerine söz konusu projelere aktif bir şekilde katılımının sağlanması, üyelerinin AB pazarında rekabet edebilir hale gelmesi, uluslararası gelişmelerden üyelerinin haberdar olmasının hedeflendiği belirtildi.

Daha önce benzer bilgilendirmenin İtalya’nın Floransa şehrinde yapılmış olduğu, İstanbul’dan sonra yapılacak bilgilendirmenin ise Romanya’nın Bükreş şehrinde olacağı anlatıldı. Dolayısıyla ülkemizde ki söz konusu proje kapsamında yapılan bilgilendirme toplantısının, Türkiye’de faaliyette bulunan ve anılan projeden yararlanacak firmalar açısından ilgilendirdiği belirtilmiştir.

Proje ortakları içinde; YASAD ile birlikte Voyvodina Otonom Bölgesi Kalkınma Fonu (SRB), Novi Sad Üniversitesi - Biosense Merkezi (SRB), Voyvodina Bilgi İletişim Teknolojileri Kümelenme Birliği (SRB), ATOS Research (ES), Atina Ulusal Kapodistrian Üniversitesi (GR), DLO (NL), Kuzey Yunanistan Bilişim Şirketleri Birliği (GR) ile Bulgaristan Yazılım Şirketleri Derneği (BG) yer aldığı belirtildi.

 
0 Yorum

Yorum Yap