IBM TÜRKİYE YATIRIMLARINA DEVAM EDECEK

IBM TÜRKİYE YATIRIMLARINA DEVAM EDECEK

IBM Türk Ankara Bölge Temsilcisi Onur Buçukoğlu, hangi perspektiften bakılırsa bakılsın Türkiye’de yılların getirdiği bir istikrarın söz konusu olduğunu belirterek “IBM, Türkiye'nin uzun vadedeki geleceğine yatırım yapmaya devam edecek” dedi.IBM Türk Ankara Bölge Temsilcisi Onur Buçukoğlu, Ankara’da düzenlediği  basın toplantısında, IBM Türk’ün 2014 vizyonu, iş ve teknoloji trendlerini aktardı. Verinin her yerde olduğu ve herkes tarafından ulaşılabilir olduğu bir dönemde yaşadığımıza dikkat çeken Buçukoğlu, “İçinde yaşadığımız siber evrendeki toplam veri sayısının bu yıl 4 zetabayta ulaşacağı öngörülüyor. Bu ortamda kamu kurumlarının, devletin ve özel sektörün bu verileri analiz ederek sonuçlara ulaştırmaları ve doğru karar mekanizmalarını teşvik edecek bir mekanizmaya sahip olmaları gerekiyor. Bu konjonktürde verinin korunması, gizliliğinin ve güvenliğinin sağlanması, anlamlandırılarak ayrıştırılması gibi bir sürü fonksiyonunun yönetilmesi lazım. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yeni yıl ile birlikte en önemli gündem maddelerinden bir tanesi bu süreç olacaktır. 2014 yılında kurumların başarısını veriyi yönetme becerileri belirleyecektir” diye ekledi.


IBM Türk Ankara Bölge Temsilcisi Onur Buçukoğlu

Onur Buçukoğlu, bilişim sektöründe Türkiye’de büyük projelerde çalışabilecek firma sayısının yeterli olmadığını söyledi. Türkiye’nin Gayri Safi Milli Hasılası (GSMH)’nın teknolojiye dönüşümünün birçok Doğu Avrupa ülkesinin dahi altında olduğunu ifade eden Buçukoğlu, "Ciddi anlamda altında. Yüzde 3-4’ler mertebesinde. Dolayısıyla, bilgi ve teknolojiyi taşraya doğru arttırıyor olmamız lazım. Şehirlerdeki insanların talepleri değişti. Ve artmaya da devam edecek" dedi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Buçukoğlu, IBM'in Türkiye'deki yatırımlarının sorulması üzerine, şöyle konuştu:

"Firma olarak bakıldığında biz yatırımlarımızı haftalık, aylık ya da yıllık düzeyde planlamayız. Belli bir konjonktür ve belli bir perspektifte, ülkenin geçmişten gelen ekonomik, politik verilerini dikkate alıp 5, 10 hatta 20 yıllık perspektife bakarak dikkate alırız. O doğrultuda bakıldığında da Türkiye'de hangi perspektiften bakarsak bakalım, yılların getirdiği belli bir istikrar söz konusu. IBM, Türkiye'deki yatırımlarına devam edecek. Biz daha uzun vadeli bakarız, 1 haftalık, 1 aylık gelişmeler, bizim ülkelere bakış açımızı değiştirmez. IBM, Türkiye'nin uzun vadedeki geleceğine yatırım yapmaya devam edecek."

“TÜRKİYE 5 YIL ÖNCESİNE GÖRE ÇOK İYİ BİR KONUMDA”

IBM’in siber güvenlik uzmanı Nurettin Erginöz de Türkiye’nin güvenlikte geldiği nokta ile ilgili değerlendirmede bulundu. Siber güvenlik ile ilgili mevcut yasaların çıktığını hatırlatan Erginöz, Türkiye’nin 5 yıl öncesine göre bugün çok iyi bir konumda olduğunu söyledi. Bu iyileştirmenin her gün devam ettiğini ifade eden Nurettin Erginöz, "Var olan standartları yakalayıp kendi standartlarımızla, kendi standartlarımızla birleştirerek daha iyi bir duruma gelebiliriz" diye konuştu.

Türkiye’de bilişimin teknolojilerinin yaygınlaşması ile birlikte bu alandaki dolandırıcılık olaylarında yaşanan artış finans sektörünü harekete geçirdiğini de sözlerine ekleyen Erginöz, bankacılık sektörü ile konuya ilişkin çalışma başlattıklarını ve altı aydır üzerinde çalıştıklarını belirterek müşteriye yönelik tehlikeli girişimlere yönelik önlem alınacağını bildirdi.
0 Yorum

Yorum Yap