İNTERNETİN YENİ BİR YASASI VAR

İNTERNETİN YENİ BİR YASASI VAR

Türkiye’de internet üzerinden kişilik haklarının ihlali ve hakaret konularında düzenlemeler getiren ve kamuoyunda İnternet Yasası olarak bilinen yasa yürürlüğe girdi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yasa ile ilgili “sansür” eleştirilerine “Kişilik haklarına yönelik TİB'in müdahalesi olmayacak” sözleriyle yanıt verdi.İnternet yasası olarak bilinen, ‘Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Torba Kanun Tasarısı’nın 4. Bölümü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı. Ancak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “iki değişiklik yapılması” için TBMM’ye teklif getirildiğine işaret ederek yasayı onaylamıştı. Yasa Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi ancak Cumhurbaşkanı’nın istediği değişiklikleri AK Parti, 3. havalimanı yapımında ortaya çıkan yeraltı suları krizini çözen “torba teklife” ekledi. Buna göre, TİB Başkanı, acil durumlarda 4 saat içinde verdiği erişim engelleme kararını, 24 saat içinde bir sulh ceza hâkimine gönderecek. Böylece TİB Başkanı’nın bu yetkisi, mahkeme kararı ile sınırlanmış olacak. Hâkim, eğer 48 saatte son kararını açıklamazsa erişimin engellenmesi kararı duracak. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi birden çok sulh ceza mahkemesi bulunan yerlerde ise suçlara hangi mahkemenin bakacağına HSYK karar verecek.

Trafik bilgi kayıtlarına ilişkin iki maddedeki değişikliklerde trafik bilgisinin tanımı sınırlandırıldı. Buna göre, trafik bilgisini taraflara ilişkin IP adresi, verilen hizmetin başlama ve bitiş zamanı, yararlanılan hizmetin türü, aktarılan veri miktarı ve varsa abone kimlik bilgileri oluşturacak. Ayrıca internet trafik bilgisi ancak bir suç soruşturması veya kovuşturması kapsamında mahkemelerce talep edilmesi halinde TİB Başkanlığı tarafından içerik sağlayıcısı, yer sağlayıcısı veya erişim sağlayıcısından alınarak verilecek.

  “KİŞİLİK HAKLARINA YÖNELİK TİB MÜDAHALESİ OLMAYACAK”

 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yeni yasa ile internete sansür getirildiği iddialarına, "Düzenlemeyle site kaldırılmıyor sadece içerikle ilgili sayfa kaldırılıyor. Kişilik haklarına yönelik TİB'in müdahalesi olmayacak" sözleriyle yanıt verdi. Elvan, kanunla ilgili inanılmaz bir dezenformasyonun yapıldığını ve bilgi kirliliği söz konusu olduğunu söyledi. Elvan, kanun ile kişilik haklarının ihlal edilmesinin aksine koruduğunu ve vatandaşların mağduriyetinin giderildiğini söyledi.

Yasa ile ilgili eleştirilerin, “İnternet yasaklanıyor ve yasak geliyor”, “Bu 17 Aralık sonrası getirilen apar topar bir yasa tasarısı”, “TİB her şeyi engelleyecek, yargı by-pass edilecek” iddiaları çerçevesinde gerçekleştiğini kaydeden Elvan, “Çok değişik söylemler gündemde. Biz interneti yasaklamıyoruz, bilakis internetin yasaklanmasının kolay olduğu mekanizma var, bu mekanizmayı ortadan kaldırıyoruz” diye konuştu.

“VATANDAŞ KAPI KAPI DOLAŞMAYACAK”

Değişiklik öncesi mevcut yasada, kişilik haklara yapılacak saldırının mevcut yasada korunamadığını vurgulayan Bakan Lütfi Elvan, bir vatandaşın internet üzerinde bir video ya da içerikle ortaya çıkan mağduriyetinin, ancak 5 gün sonunda kaldırılabildiğini ve bu sürenin sonuna kadar içeriğin yayıldığını belirterek “Mahkeme kararı alındıktan sonra, vatandaş tek tek gidip bu ‘içeriği kaldırın’ diyecek. Vatandaşa eziyet ediyoruz. Mağduriyet söz konusu. Yurt dışında ise, yazının ekinde böyle bir karar var, ‘bunu çıkarın’ diyorsunuz. Bu tür uygulamaların yüzde 90’ı yurt dışı kanalı ile yapılıyor. Hiç bir şey yapamıyorsunuz, eliniz kolunuz bağlı” diye konuştu.

İNTERNET YASASI NELER GETİRİYOR

-Kabul edilen maddelere göre, internette yer sağlayıcı (hosting), yer sağladığı içerik hukuka aykırı bulunduğunda içeriği yayından çıkarmak zorunda olacak. Ayrıca, yer sağladığı web sitelerine dair trafik bilgilerini bir yıldan az ve iki yıldan fazla olmayacak şekilde saklamak durumunda. Bunları yerine getirmeyen yer sağlayıcı firmalara 10 bin TL ile 100 bin TL arasında idari para cezası uygulanacak. Yeni yasaya göre, internet servis sağlayıcıları, engellenen web sitelerine alternatif erişim yollarını da engellemekle hükümlü olacak. Şu anda olduğu gibi, DNS ve benzeri yöntemlerle engelli sitelere giriş yapılamayacak.

 

-Merkezi Ankara’da bulunacak olan Erişim Sağlayıcıları Birliği, tüm internet servis sağlayıcılarının ve internet erişim hizmeti sunan diğer işletmelerin katılımıyla oluşturulacak. Amacı ise, servis sağlayıcılarının kordinasyonunu sağlamak olacak. Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne üye olmayan ve/veya kararlarını kabul etmeyen internet servis sağlayıcıları, Türkiye’de internet servisi sunamayacak.

 

-İnternetteki bir içeriğin kişilik haklarını ve özel hayatını ihlal ettiğini düşünen kişiler, doğrudan sulh ceza hakimine başvurarak, ilgili içeriğin kaldırılmasını isteyebilecek. Hakim de, ilgili içeriğin erişime engellenmesine tek başına karar verebilecek. Şayet söz konusu içeriğe erişimin engellenmesine karar verilirse, yer sağlayıcı kararı 24 saat içerisinde uygulamak zorunda olacak. Hakimler, yalnızca kişilik hakkını ihlal eden bölümlerin erişime kapatılmasına karar verebilecek. ‘Zorunlu olmadıkça’, sitenin tümünün erişime kapatılması kararı verilemeyecek. Hakimler, engelleme kararlarını, herhangi bir duruşma olmadan, 24 saat içinde kararlaştıracak.

 

-Erişim Sağlayıcıları Birliği, engelleme kararını ilettikten sonra, internet servis sağlayıcısı en geç 4 saat içerisinde engellemeyi gerçekleştirecek. Sulh ceza mahkemesinin kararını, 4 saat içerisinde yerine getirmeyen sorumlu kişilere ve internet servis sağlayıcılarına, 500 günden 3 bin güne kadar adli para cezası uygulanacak.

 

 -Siber güvenlikle ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile kişiler tarafından alınması gereken önlemleri belirtmek, hazırlanan plan, program, rapor ve standartları onaylamak ve bunların uygulanmasını sağlamak amacıyla Siber Güvenlik Kurulu oluşturulacak. Bu kurul, internet üzerinden faaliyet gösteren kişilere, e-posta ve diğer iletişim yollarıyla bildirimlerde bulunacak.

 
0 Yorum

Yorum Yap