ŞİRKETLERE ALAN KAZANDIRAN TEKNOLOJİ; TEKİLLEŞTİRME

ŞİRKETLERE ALAN KAZANDIRAN TEKNOLOJİ; TEKİLLEŞTİRME

GlassHouse Türkiye, büyük veri depolamasında en önemli sorunların başında gelen alan darlığını, tekilleştirme teknolojisi ile çözüme kavuşturuyor.Verilerin dijital ortama aktarılması teknolojisinin gelişimi hem kurumlar hem de şirketlerde ellerindeki büyük veriyi en ideal ortamda dijitalleştirme ve saklama eğilimini geliştirdi. Ancak büyük verinin depolanması ve korunması, beraberinde bu verilerin saklanabileceği yeterli alanın olmaması sorununu da gündeme getirdi. Bu noktada veri depolamada hem bu alan sorununa çözüm olacak hem de maliyetleri düşürecek tekilleştirme teknolojisi, GlassHouse Türkiye ile yaygınlaşmaya başladı.

GlassHouse Türkiye Satış Yöneticisi Ömer Öztürk, “Hayat kurtaran, kara gün dostu” olarak değerlendirdiği tekilleştirme teknolojisi ile ilgili bilgi verdi. Tekilleştirmenin, özet anlatımla, birbirini tekrar eden dosya-altı veri bloklarının, yedekleme operasyonunun ömrü boyunca sadece bir kez depolanmasını sağlayan bir algoritma olduğunu belirterek söze başlayan Öztürk, “Böylece tekrar eden veri parçası sadece bir kere gerçekten depolanır, diğer tekrarlar ise diske yazılmaz ve birer sanal bağlantı ile yazılmış olan ana kopyaya yönlendirilir.  Aynı dosya ya da veri bloğunun tekrar tekrar yazılarak çok sayıda kopyasının oluşması engellenir. Bu sayede veri tipine göre farklı oranlarda kaynak tasarrufu sağlanır. Kullanım yaygınlığından ötürü ciddi miktarda Ar&Ge yatırımı yapılan bu teknolojinin dünya lideri üreticisi EMC’dir” diye konuştu. Öztürk, şöyle devam etti:

“Teknolojinin gelişme seyrine baktığımızda, NAS üzerinde tekilleştirme algoritması çalıştırarak yola çıkan sistemler volume bazında replikasyon yapar hale gelmiş, kısa süre sonra yedekleme yazılımlarının teyp kütüphaneleriyle çalışmak üzere kodlanmış olmasından dolayı sanal teyp kütüphanesi protokolleri yaratılarak doğrudan alternatif çözüm haline gelmişlerdir. Zaman içerisinde yedeklemenin yanında arşiv yüklerini de üstlenebilen bu teknoloji hem kaynakta hem hedefte çalışabilen hibrid esnekliğe kavuşmuş, uygulamaların içerisine eklemlenerek operasyonel kolaylığı daha üst seviyelere çıkarmıştır. Günümüzde telekom firmaları kendi ihtiyaçlarının yanında, hizmet verdikleri kurumsal müşterilerinin ihtiyaçlarına da bu teknolojiyle çözüm oluşturmakta, tek sistem altında çok sayıda kullanıcıyı yönetebilmekte ve bu hizmeti fiyatlandırabilmektedir.”

YOL ARKADAŞINI İYİ SEÇMEK ÖNEMLİ

Tekilleştirme teknolojisinin eski usullere nazaran sağladığı avantajları ve risk oluşturabilecek konulara ilişkin değerlendirmelerini de paylaşan Ömer Öztürk, tekilleştirme ile eski usullere nazaran, daha az insan emeğiyle gerçekleşen operasyonlarda depolama alanından, zamandan, network trafiğinden tasarruf edilirken uzağa kopya göndermeyi tamamen zahmetsiz bir iş haline getirmiş bir teknolojiden bahsettiklerinin altını çizdi.  Öztürk, “Teyp ortamına alınan yedek kopyalarını yüksek güvenlik tedbirleri gerektiren yöntemlerle, bilgi teknolojilerinin yaşattığı kolaylıklarla hiç bağdaşmayacak şekilde kamyonla başka bir şehire taşıma operasyonunu bitiren bu teknoloji sayesinde kurumlar kendi işlerine daha fazla odaklanabilir hale geldiler. İşinin merkezinde bilgi teknolojilerinin bulunduğu telekom firmaları açısından devrim niteliğinde operasyonel kolaylık sağlanmış oldu. Küçük tökezlemeler ya da büyük felaketlerde ise bu teknolojinin faydaları yaşanarak tecrübe edildi. Hayat kurtaran, kara gün dostu teknolojilerin arasındadır tekilleştirme... Tekilleştirme algoritması veriyi dosya altı parçacıklara ayırarak sakladığı için güvenlik riskleri ilk soru olarak karşımıza çıkar. Doğal olarak ilk akla gelen soruya en yüksek hassasiyetle çözüm üretildiğinden hem donanım hem yazılım tarafında çok katmanlı korumalar devrededir. Sunduğumuz çözümlerdeki veri bütünlüğünün bozulma ihtimali teorik olarak iğne ucunun kaplayacağı alana birbiri ardına üç kez yıldırım düşmesiyle aynıdır. Donanım ve yazılımı gerçek bir çözüm haline getirecek olan ise projelendirme, kurulum, eğitim ve destek hizmetlerini sağlayacak iş ortağının yetkinliği ve tecrübesidir. Uzun yol arkadaşını doğru seçememiş firmaların tatsız sorunlar yaşadıklarına üzülerek şahit oluyoruz” dedi.
0 Yorum

Yorum Yap