DDOS SALDIRILARI İŞ DÜNYASINI, 2015’TE DE TEHDİT ETMEYE DEVAM EDECEK

DDOS SALDIRILARI İŞ DÜNYASINI, 2015’TE DE TEHDİT ETMEYE DEVAM EDECEK

Geçtiğimiz yıl dünya genelinde siber saldırılar hız keserken Türkiye’de yüzde 6 artış yaşandığını anımsatan Arbor Networks Türkiye Ülke Müdürü Serhat Atlı, 2015 yılında da DDos saldırılarının özellikle iş dünyasını tehdit etmeye devam edeceğini vurguladı.Amerikan siber güvenlik kuruluşu Arbor Networks, geçtiğimiz yıl açıkladığı DDoS saldırıları ve Saldırı Trendlerinin Analizi raporunda, Türkiye’ye yönelik siber saldırıların küresel ortalamadan daha yüksek seyrettiğini ortaya koymuştu. Rapora göre, 2014’ün ikinci çeyreğinde dünya genelinde siber saldırılar yüzde 68 oranında hız keserken, aynı dönemde ülkemize yönelik saldırılarda yüzde 6 artış kaydedildi. Türkiye'nin en çok saldırı aldığı ülkeler ise ikinci çeyrekte sırasıyla Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve İsviçre oldu.

Rapordan yola çıkarak Türkiye’deki siber saldırılarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Arbor Networks Türkiye Ülke Müdürü Serhat Atlı, şunları söyledi:

“İhtiyaç duyduğumuz üç şeyden biri; yerel ağ içerisinde ne olup bittiğini analiz edebilmemiz ve detaylı raporlamadır ki, böylelikle ağımızdaki tehditleri tespit edebilelim. İkinci olarak; yerel ağımızın içerisinde, var olan güvenlik sistemlerini by pass etmiş, zararlı uygulamaları ve yazılımları belirleyip, raporlamaktır. Ayrıca; geriye dönük analiz ve raporlama ve forensic bilgileri, kullanıcıların ya da sistemlerin detaylı işlemlerini geriye dönük analiz edebilmektir. Eğer bu üç bileşeni, var olan katmanlı güvenlik çözümlerimize eklersek riski minimize etmiş oluruz.”


Arbor Networks Türkiye Ülke Müdürü Serhat Atlı

“KULLANICILARIN EĞİTİLMESİ KRİTİK BİR KONU”

Bu tür saldırılara karşı alınması gereken önlemleri de sıralayan Serhat Atlı, “Kullanıcıları eğitmek kritik bir konudur. Bilinçlenme arttıkça, saldırılara karşı korunmakta çok daha başarılı olunur” değerlendirmesinde bulundu. Kullanıcı eğitiminin, ne yapılması ve ne yapılmaması gerektiğini bildirmenin bu tip saldırılara karşı riski azaltacağını ifade eden Atlı, siber ortamda da bir şirket politikası olması ve buna uyulması gerektiğinin altını çizdi. Serhat Atlı, 2015 yılı için öngörülerini ise şu şekilde paylaştı:

 “En yıkıcı saldırılar ‘radar’ın altından’ ilerleyenlerdir.  Bu saldırıları erken ve hızla fark edebilmek için, kurumlar kendi yerel ağları içini daha iyi bilmeli ve görmelidir. Yerel ağlar içerisindeki anormal hareketleri en kısa sürede belirlemek mümkündür. Saldırganı yerel ağınızdaki kritik bilgilere ulaşmadan tespit edebilmelisiniz. 2015 yılında, kurumlar bu yönde iyileştirme ve geliştirme üzerinde yoğunlaşacaktır. Zamanında tespit anahtar kelimedir.

 DDoS saldırıları iş dünyasını 2015’de de ciddi şekilde tehdit etmeye devam edecektir. DDoS saldırılar ağlar ve hizmetlerin kullanılabilirliği hedef alır ve servis kesintisi yaratmak amacıyla yapılır. Bu yıl saldırılarda dramatik bir artış vardı. Gerçek şudur ki, DDoS saldırılarına karşı savunma aşamalı koruma gerektirir. Uygulama katmanı, firewall ve IPS'leri hedefleyen saldırılar ancak, aşamalı engelleme imkanı sağlayan SSoS engelleme sistemleri ile çözülebilir. Çok büyük hacimli saldırılar için ise bulut içerisinde engelleme gerekmektedir. Bulut ve yerel ağların içerisinde bulunan ve entegre olmuş çözümler ile, hedefi ve sofistike DDoS saldırılarına karşı korunma sağlanabilir.”
0 Yorum

Yorum Yap