TÜRK TELEKOM GRUBU, YENİ ENTEGRE YAPISIYLA 4G’YE HAZIR

 TÜRK TELEKOM GRUBU, YENİ ENTEGRE YAPISIYLA 4G’YE HAZIR

Türk Telekom Grubu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Lütfi Elvan’ın açıkladığı 4G yol haritasına hazır olduğunu açıkladı.Türk Telekom Grubu, yeni ve entegre yapısının yanı sıra, 81 ili birbirine bağlayan fiber altyapısıyla, ülkenin 4G’ye geçişi konusunda istekli olduklarını belirterek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın açıkladığı 4G yol haritasına hazır olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan Türkiye’nin 2023 Vizyonu’nda 4G’nin kritik bir rolü olacağına inandığını belirterek şunları söyledi:

Aslan: ‘Türk Telekom Grubu 4G’de en güçlü aktör olacaktır’

“Dünyanın çevresini 5 kez dolaşacak uzunluğa sahip fiber altyapısı ile Türk Telekom Grubu, 4G’de en güçlü aktör olacaktır. Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda bilgi toplumuna dönüşme sürecinde 4G çok kritik bir rol oynuyor. Biz de bu alandaki en önemli aktörlerden biriyiz ve 4G konusunda hazırız ve istekliyiz”

Türkiye’nin 4G’ye geçiş için hazır olduğunu belirten Aslan, “Türkiye’nin 4G’ye hazır olduğunu düşünüyoruz ve 4G’ye geçişte sahip olduğumuz bilgi birikimi ve teknoloji ile çok büyük fark yaratacağımıza inanıyoruz. 4G/LTE’yi, Türkiye’deki tüm iletişim ekosistemini etkileyecek teknolojik bir evrim olarak görüyoruz. Fiber ve 4G birbirinden ayrılmaz bir konsept ve Türk Telekom, 81 ile yayılan 193 bin km’lik fiber alt yapısı ile, mobil şebekelerin transmisyon ihtiyaçlarını bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de karşılamaya hazır.Dünyada fiberde en çok büyüme kaydeden ülkeler arasında ilk 10’da yer alıyoruz. Ülkemizde sadece 2012 – 2014 yılları arasında evlere ulaştırılan fiber uzunluğu yüzde 60 arttı. Türk Telekom olarak yatırımlarımızın da katkısıyla, bugün Almanya, Fransa gibi ülkeleri geride bırakmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Türk Telekom Grubu Bireysel İş Birimi CEO’su Erkan Akdemir, “Grubumuz, 4G’nin kritik başarısı için gereken tecrübeye, vizyona ve kaynağa sahip. Bu anlamda biz bu yeni dönemin “yol göstericisi, rehberi” olacağız. Yol haritamızı LTE’nin daha gelişmiş sürümü olan LTE-Advanced’e göre planlarken Grup olarak yatırımlarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz. İstasyonlarımızı LTE’ye geçebilecek özellikte kurarken, veri taşıyıcı ve işleyici sistemlerimizi buna uygun teknoloji ve mimariyle donattık”dedi.

 
0 Yorum

Yorum Yap