BU UYGULAMA HAYAT KURTARIYOR

BU UYGULAMA HAYAT KURTARIYOR

Bir acil durum /panik butonu uygulaması olarak Appstore üzerinde satışa sunulan HLPApp, zor durumda kalan kullanıcıların yakınlarına SMS ile ulaşmalarını ve bulundukları koordinatları gönderebilmelerini sağlıyor.Türkiye’yi yasa boğan Özgecan Aslan cinayetinden sonra bir Türk yazılımcı tarafından geliştirilen HLPApp uygulaması, Apple’ın uygulama satış mağazası App Store üzerinden satışa sunuldu. Acil durum /panik butonu olarak hayata geçirilen uygulamanın en önemli özelliği ise hareket halinde dahi olsa kullanıcının lokasyonunu yakınlarıyla paylaşabilmesi.

Son derece basit ve kullanışlı bir ara yüze sahip olan uygulamada, kullanıcılar belirledikleri 5 yakınlarının cep telefonu numarasını sistem üzerine kaydediyor. Herhangi bir acil durum ile karşılaşılması durumunda ana ekranda bulunan kırmızı butona basıldığı anda bu 5 kullanıcının hepsine birden SMS ile yardım isteği iletiliyor. SMS içerisinde kullanıcının bulunduğu bölge hem adres hem de koordinat bilgileriyle birlikte yer alıyor.

Tehlike altındaki kullanıcının hareket halindeki bir araçta vs. olması ihtimaline karşı, uygulama sadece SMS göndermekle kalmıyor. Acil durum mesajı sonrasında her 3 dakikada bir uygulamanın web sitesine anlık lokasyon bilgisi iletiliyor. Böylece kendisine SMS ile yardım çağrısı yapılan kişiler SMS mesajındaki linkten kullanıcının tüm lokasyonlarını tarih ve saat bilgileriyle birlikte görebiliyor. Üstelik uygulama tamamen kapatılmadığı sürece, sadece çıkış tuşuna basılsa bile arka planda lokasyon gönderilmeye devam ediyor. Şimdilik sadece App Store mağazalarından ulaşılabilen uygulama bir süre sonra Google Play Store üzerinden de hizmete sunulacak.

 
0 Yorum

Yorum Yap