4G’DE HABERLEŞME ALTYAPISININ GÜVENLİĞİ DAHA DA ÖNEMLİ HALE GELECEK

4G’DE HABERLEŞME ALTYAPISININ GÜVENLİĞİ DAHA DA ÖNEMLİ HALE GELECEK

3G’den farklı olarak tamamen IP tabanlı olan 4G’de siber güvenlik kaygılarının daha da artacağının altını çizen Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Ahmet Hamdi Atalay, Türkiye için yeni siber risklerin ortaya çıkabileceğini belirtti.Mobil iletişimin artmasıyla birlikte siber güvenlik tehditlerinde de artış kaydedildiğine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Ahmet Hamdi Atalay, 4G ile birlikte siber güvenlik risklerinde yaşanabilecek artışlara dikkat çekti. Son yıllarda, indirilen uygulamalar nedeniyle kullanıcıların cep telefonlarının ele geçirilmesi yoluyla siber saldırıların gerçekleştiğini ancak 3G’de haberleşme şebekesinin nispeten daha güvenli olduğunu kaydeden Atalay, 4G’nin ise 3G’den farklı olarak tamamen IP tabanlı olacağını anımsattı. Bu durumun beraberinde getireceği risklere dikkat çeken Atalay, haberleşme altyapısının yerlileştirilmesinin bu noktada çok önemli olduğunu sözlerine ekledi. Atalay, şunları söyledi:

“4G şebekesinin alt yapısı tamamen IP tabanlı ürünlerden oluşacak ve bunların da tamamen yabancı hiçbir kontrol edilemez durumda olmaları bence Türkiye için siber güvenlik açısından yeni bir risk faktörüdür diye düşünüyorum. Siber güvenliği tarif ederken kritik altyapılara karşı oluşan siber risklerin elemine edilmesi diye tarif ediyoruz. Yani burada altı çizilen konu kritik altyapılar. Kritik altyapıların başında da haberleşme şebekeleri geliyor ve bizim Türkiye’deki haberleşme şebekeleri mevcut haliyle bile bence ne kadar güvenli olduğu tartışılır. Ama 4G’ye geçilince en kritik altyapımızdan biri olan haberleşme şebekelerinin çok daha risklere açık hale geleceğini söylemek yanlış olmaz.”

“YÜZDE 100 GENLERİNE HAKİM OLDUĞUMUZ BİR TEKNOLOJİ”

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın öncülüğünde geliştirilen yerli baz istasyonunun bu anlamda çok önemli bir yatırım olduğunun altını çizen Atalay, 4G ihalesi ile ilgili getirilen yerlilik şartının, düzenleyici kurum tarafından takip edilmesi gereken bir unsur olduğunu vurguladı. 4G’de şebekenin yarattığı risklerle karşı karşıya kalınacağına değinen Atalay, “Artık milli çözümlerimizi her alana yerleştiriyor olmamız lazım. Kritik köşe başlarına özellikle. Bir milli baz istasyonu yapma projesi Savunma Sanayi Müsteşarlığı’ndan çıktı. Onları da kutlamak lazım. Onun yaratacağı şey yerli ürün olması dolayısıyla yerli katma değer. Ama en az onun kadar da önemlisi yüzde 100 genlerine hakim olunan bir baz istasyonundan bahsediyoruz. Yani güvenlik için her türlü tedbirin alınabileceği bir teknoloji. Bu yerli baz istasyonu hiçbir hazır yazılım ya da donanım modülü içermiyor. Her şeyi sıfırdan tasarlandı. Böyle olunca bu baz istasyonunun yapıp yapamayacağı her şey ya da çeşitli ilave kontrol ve güvenlik sistemleri koymak isterseniz her şeye açık. Bunu yapabilecek durumdasınız. En önemli vasıflarından birisi bu. Tamamını yurt dışından getirdiğiniz ürünler, IP tabanlı olunca onun neye hizmet ettiğini yüzde 100 bilemiyorsunuz” diye konuştu.

“4G TEKNOLOJİSİ GELİŞİMİNİ TAMAMLAMIŞ DEĞİL”

Mayıs ayında yapılacağı açıklanan 4’ncü nesil ihalesi için de değerlendirmelerde bulunan Ahmet Hamdi Atalay, 4G’ye geçiş kaçınılmaz olsa da mevcut durumda bu geçişin erken olabileceğini savundu. Tüm dünyada bir nesil teknolojisinden diğerine geçiş için 10 yıllık bir sürenin beklenildiğini çünkü mevcut teknolojinin ancak bu kadar sürede doygunluğa ulaştığını kaydeden Atalay, “4G teknolojisi gelişimini tamamlamış değil. Bizim geçeceğimiz teknoloji 4G’ye geçiş teknolojisi. Araştırma geliştirme safhasındaki bir teknoloji. Dünyada yaygınlaşmış bir teknoloji değil” diye konuştu.

“LTE ADVANCED UYUMLU CİHAZ YOK”

3G’nin dünyadaki ilk uygulamasının 2000 yılında yapıldığını ama yaygınlaşmasının 2005-2006 yıllarında gerçekleştiğini de sözlerine ekleyen Atalay, o süre zarfında teknolojinin 5-6 yıl boyunca sürekli geliştirildiğini kaydetti. Atalay, şu anda LTE Advanced uyumlu mobil cihazların da piyasada bulunmadığının altını çizerek, şunları söyledi:

“3G gelişim süreci içerisinde cep telefonları ona uygun hale getirildi, baz istasyonlarının sorunları giderildi. Ayrıca cihaz ve ekipmanların maliyetleri düştü. Şu anda bu işe yatırım yapmak için en kötü zamandır. Çünkü maliyetlerin, cihaz ve ekipman maliyetlerinin en yüksek olduğu zamandır şu anda.  LTE ile LTE Advanced arasındaki farkı Türkiye’de henüz kimse bilmiyor. 4G ürünleri yani LTE Advanced ürünleri 2015’ten sonra piyasaya çıkmaya başlıyor. Şu anda piyasada var olan ürünler LTE ürünleri. Bu LTE ürünlerini bugün kursanız bile yarın LTE Advanced için bunları söküp atmak zorundasınız. Şu anda dünya üzerinde tek bir LTE Advanced mobil cihazı yok. Çünkü mobil cihaz teknolojisi 4G performansında, 4G’de hizmet verebilecek teknolojiye ulaşmış değil. Bir teknolojiden diğerine geçmek için teknik gerekçelerin olması gerekiyor. Şebekenin yetersiz kalması, kullanıcıların taleplerinin mevcut şebeke ile karşılanamıyor olması lazım. Yani ya kapasite olarak dolmuş olması ya da fonksiyonel olarak o teknolojinin müşteri taleplerine cevap veremiyor olması lazım. Şu anda böyle bir durum yok Türkiye’de. Şu anda biz dünyanın en yüksek performanslı 3G şebekesine sahibiz. 3G ile LTE’nin performansı aynı. Bizdeki 3G, Amerika’daki LTE’den daha iyi durumda.” 
0 Yorum

Yorum Yap