OKSİJEN, TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ AKILLI KONUM BELİRLEME SİSTEMİ’Nİ GELİŞTİRDİ

OKSİJEN, TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ AKILLI KONUM BELİRLEME SİSTEMİ’Nİ GELİŞTİRDİ

500 metre ve altında hassasiyet için %90 oranında doğruluk sağlayan sistem, Türk mühendisler tarafından geliştirilmiş ilk akıllı konum belirleme yazılımı olma özelliği taşıyor.Vodafone Türkiye, acil durumlar dahil konum hesaplama servislerini yerelleştiren ilk operatör oldu. Vodafone’un global inovasyon şirketi OKSİJEN’in geliştirdiği Vodafone Akıllı Konum Belirleme Sistemi (*) ile acil durumlarda kayıp kişilerin daha hızlı ve kolay bulunması mümkün oluyor. Sistem, özellikle kırsal alanlarda ya da deprem, sel gibi doğal afetlerde kaybolan kişilerin bulunmasında etkili oluyor. 500 metre ve altında hassasiyet için %90 oranında doğruluk sağlayan sistem, Türk mühendisler tarafından geliştirilmiş ilk hassas konum belirleme yazılımı olma özelliği taşıyor. OKSİJEN ise dünyada bu alanda teknoloji geliştiren sayılı şirketlerden biri konumunda bulunuyor.

 

OKSİJEN mühendislerinin 6 aylık çalışması sonucu geliştirilen ve 2G, 3G, 4G gibi teknolojilerde hassas konum hesaplamayı mümkün kılan Vodafone Akıllı Konum Belirleme Sistemi’nin uzun vadede diğer Vodafone operatörlerinde de kullanılması planlanıyor.

 

Murat Ekşioğlu: Konum hesaplama hassasiyetini iyileştirdik

 

Konuma dayalı servislerin mobil kullanıcılara bulundukları konuma bağlı olarak yenilikçi ve kişisel servisler sunmayı mümkün kıldığını belirten OKSİJEN Genel Müdürü Murat Ekşioğlu,“Tamamen OKSİJEN mühendisleri tarafından geliştirilen Vodafone Akıllı Konum Belirleme Sistemi, konum hesaplama hassasiyetini önemli ölçüde iyileştirmekte, aynı zamanda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun ilgili regülasyon taleplerini de karşılayabilmektedir. Bu sistem sayesinde yenilikçi algoritmalar kullanarak abonenin konumunu sinyal aldığı baz istasyonlarına olan uzaklığına göre hesaplayabiliyoruz. Baz istasyonlarından gelen sinyallerin kesiştiği alana, zamanlamasına ve seviyesine bakarak yaptığımız bu hassas hesaplama sayesinde, abonenin konumunu yüksek hassasiyet ile tespit edebiliyoruz. Şu anda Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış baz istasyonlarımızın tümünde bu sistemi aktif olarak kullanıyoruz. İlgili kurumlardan talep geldiği durumlarda arama kurtarma çalışmaları için de kullanılan bu sistemle, ülke genelinde kayıp kişilerin bulunmasında önemli iyileşme sağlandığını düşünüyoruz.”

 

İleri Sinyal İşlemeye Dayalı Yenilikçi Sistem

 

Vodafone Akıllı Konum Belirleme Sistemi, elektromanyetik yayılım modelleri, optimum karar verme ve sinyal yayılımı analizi gibi ileri sinyal işlemeye dayalı tekniklerin birlikte kullanıldığı özgün bir konum belirleme yöntemi olarak geliştirildi. Yapılan saha testlerinde, en az 3 kat, bazı durumlarda 10 kata kadar iyileştirme sağlandığı gözlemlenmiştir. İleri sinyal işlemeye dayalı Vodafone Akıllı Konum Belirleme Sistemi ile mevcut şebeke altyapısına yüksek maliyet gerektiren ekipmanlar kurulmasına gerek kalmadan, konum belirleme hassasiyeti pek çok yönden artırılabiliyor.

 

 

 

 

 

 
0 Yorum

Yorum Yap