“ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ VOLTE” SERVİSİNİ TÜRKİYE’DE İLK DEFA TURKCELL TEST ETTİ

 “ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ VOLTE” SERVİSİNİ TÜRKİYE’DE İLK DEFA TURKCELL TEST ETTİ

Turkcell, 4G ile birlikte hayatımıza girecek yeni teknolojiler için de hazırlıklarını uluslararası teknoloji devleriyle birlikte.Zenginleştirilmiş VoLTE ile artık akıllı telefon üzerinden yapılan görüşmelerde şunlar mümkün hale geliyor:

·         HD görüntülü görüşme

·         Aramayı yazılı bir mesaj, konum veya fotoğraf ekleyerek başlatabilme

·         Arama esnasında eşzamanlı ve karşılıklı olarak aynı ekran görüntüsü üzerinde çizim yapabilme

·         Harita üzerinde eşzamanlı yol tarifi verebilme

·         Çok büyük boyutlu dosyaları kolayca paylaşabilme

·         Arama esnasında ve konferans görüşmelerinde yazılı olarak da sohbet edebilme

 

Turkcell, mobil iletişim altyapısını bir sonraki aşamaya taşıyacak olan ultra mobil genişbant vizyonunu ileri 4G teknolojileriyle güçlendiriyor. Ses ve datanın aynı anda 4G altyapısı üzerinden taşınmasını sağlayan VoLTE (Voice over LTE) teknolojisi, 4G ile birlikte Turkcell şebekesinde kullanılmaya başlanacak. “Zenginleştirilmiş VoLTE” anlamına gelen Enriched VoLTE hizmetleri ise 4G ile birlikte yepyeni bir arama deneyimi sunmayı vaat eden, dünyada henüz ticari kullanıma açılmamış bir teknoloji. Turkcell, iş ortakları ile birlikte müşterilerinin Enriched VoLTE devrimine öncülük etmeyi hedefliyor.

VoLTE ile HD ses ve 1 saniyede çalan telefonlar

VoLTE teknolojisi sayesinde ses kalitesi artık HD+ düzeyine ulaşırken yapılan aramaların başlangıç süresi kısalıyor. Yani, bir cihazdan aynı 4G şebekesi üzerindeki bir başka cihaz arandığında, karşıdaki telefon 1 saniyeden az bir sürede çalmaya başlıyor.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, “4G teknolojisi uçtan uca veri iletişimi düşünülerek tasarlanmış bir mimari. Ülkemizi ultra mobil genişbant dönemine taşıyacak olan 4G’de ulaşılan son teknolojiyi dünya ile aynı anda Turkcell müşterilerinin kullanabilmeleri için aralıksız çalışıyoruz. Zenginleştirilmiş VoLTE teknolojisini de bugün dünyada test eden birkaç operatörden birisiyiz. Kullanıcılarına yepyeni bir arama deneyimi yaşatacak olan bu teknolojiyi dünyada ilk defa Turkcell’lilerin kullanabilmeleri için iş ortaklarımız ile birlikte altyapı tarafında gerekli testleri yapıyoruz. 3G’de olduğu gibi 4G’de de hem hızın hem de yeniliklerin öncüsü olacağız”dedi.

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Ziya Erdem ise yaptığı açıklamada, “Ericsson olarak geliştirmekte olduğumuz yenilikçi teknolojilerimiz sayesinde 4G ile birlikte data servislerinin yanı sıra ses servislerinde de geliştirilmiş özellikler kazandırarak lider teknoloji şirketi olmaya devam ediyoruz. Bu teknolojileri Türkiye’de ilk defa uygulayarak sektörün öncülüğünü yapmış olmanın gururunu paylaşıyoruz. Turkcell isbirligi ile Zenginleştirilmiş VoLTE (Enriched VoLTE) ile birlikte son kullanıcı deneyimini bugün olduğu gibi gelecekte de geliştirmeyi hedeflemekteyiz. Aynı zamanda VoLTE ve Zenginleştirilmiş VoLTE (Enriched VoLTE) servislerinin kullanılabilir olması için akıllı telefonların dönüşümüne de katkıda bulunuyoruz.” şeklinde konuştu.

 

 
0 Yorum

Yorum Yap