TURKCELL’DEN ÜLKE EKONOMİSİNE 3 YILDA 4,5 MİLYAR TL KATKI

TURKCELL’DEN ÜLKE EKONOMİSİNE 3 YILDA 4,5 MİLYAR TL KATKI

Turkcell’in Türkiye’de ilk ve tek olan Akıllı Enerji Servisi ile elektrik artık cep yakmayacak·         Turkcell, bu yıl enerji sektörünün buluşma noktası haline gelen Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı’nın bir kez daha Elmas sponsorluğunu üstlendi.

·         Turkcell’in M2M uygulamaları sayesinde Türkiye ekonomisine 2014 ’te 2 milyar TL tasarruf sağlandı.

·         Akıllı Sistemler ile 2020’ye kadar 150 milyon makine ve cihazın uzaktan yönetileceği öngörülüyor. Enerji sektöründe de Akıllı Şebekeler dönüşümü M2M teknolojileri sayesinde hayata geçecek.

·         Turkcell, enerji ve su yönetimi konusunda Türkiye’de öncü role sahip. Güçlü ve güvenilir altyapısını destekleyen M2M teknolojileri sayesinde bugün hem şirketlere hem de ülkeye büyük tasarruf sağlıyor.

·         Türkiye’de ilk ve tek olan Turkcell Akıllı Enerji İzleme Servisi’nin lansmanı yapıldı.

·         Turkcell, halen 21 elektrik dağıtım şirketinin tümü tarafından tercih ediliyor. Bu şirketlerin yarısından fazlası sadece Turkcell’le çalışmayı tercih ediyor. Bugün ülkemizde toplam 200 bin akıllı sayaçtan 150 bini Turkcell M2M ile çalışıyor.

 

Turkcell, sektörün en önemli organizasyonlarından 3. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı’nın Elmas sponsorluğunu üstlendi. Etkinliğin açılışı bugün T.C. Bilim ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından yapıldı. Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen fuarda Turkcell, hem panellerdeki etkin rolü hem de geniş standı ile yer alıyor.

 

SON 3 YILDA ÜLKE EKONOMİSİNE 4,5 MİLYAR TL KATKI

 

 Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongresi’nde konuşan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş, Türkiye'de geçtiğimiz yıl elektrik tüketimi, önceki yıla göre yüzde 3,7 artarak 255 milyar 490 milyon kilovatsaate (kWh) ulaştı. Ceplerden çıkan para toplam 94 milyar TL’yi buldu. Enerji tüketiminin tamamının akıllı şebekelerle ölçülerek yönetilmesi ile bu miktarın 15 milyar TL’sinin tasarruf edilme potansiyeli var. Turkcell olarak biz, enerji sektörü ile telekom sektörünün dinamiklerinin birbiriyle neredeyse aynı olduğunu görüyoruz: Yüksek yatırım, kesintisiz hizmet ve geniş abone tabanı en önemli ortak alanlarımız. Enerjinin verimli kullanılabilmesi ve akıllı şebeke dönüşümü sadece bugünü değil yarının dünyasını da şekillendiriyor. Turkcell bu iki kritik konuda da Türkiye’de öncü bir role sahip. Gururla söylüyorum ki, ülkemizde faaliyet gösteren toplam 21 elektrik dağıtım şirketinin tümü Turkcell ile çalışıyor.  Ayrıca bu şirketlerin yüzde 75’inin tek tercihi Turkcell. Bugün toplam 200 bin akıllı sayaçtan 150 bini Turkcell M2M hatları ile çalışıyor” dedi.

 

Kulabaş sözlerini şöyle sürdürdü: “2014 yılında cari açığımız 45,8 milyar dolar, enerji ithalatımız ise 48,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Aynı şekilde Sayın Bakanımızın meclisteki konuşmasında verdiği bilgilere göre de elektrikte kayıp ve kaçak bölgeleri olduğu görünüyor. Biz makineler arası iletişimi ekonomik verimliliği artıracak bir çözümler bütünü olarak görüyoruz. 2014’te Türkiye’deki yaklaşık her 3 makineden 2’sine Turkcell M2M hatlarıyla hizmet vererek 1,6 milyon Turkcell SİM kartlı makineyi konuşturduk. Böylece ülke ekonomisine yalnızca 2014’te 2 milyar TL’den fazla katkı sağladık. Son 3 yıla bakarsak bu rakam toplamda 4,5 milyar TL’ye ulaşıyor. Türkiye pazarında yaklaşık 150 milyon adet uzaktan yönetilebilir cihaz potansiyeli olduğunu düşünürsek ülkemizin henüz başlangıç seviyesinde olduğunu görüyoruz. Toplumsal faydanın ortaya çıkması için ülkemizde akıllı şebekeler ile ilgili politikanın oluşturulmasını çok önemsiyoruz”dedi.

 

 
0 Yorum

Yorum Yap