ALCATEL-LUCENT TELETAŞ 2015 BİRİNCİ ÇEYREK VERİLERİNİ AÇIKLADI

ALCATEL-LUCENT TELETAŞ 2015 BİRİNCİ ÇEYREK VERİLERİNİ AÇIKLADI

Alcatel-Lucent Teletaş siparişlerini artırarak net satışlarda %17 büyüme kaydetti.Alcatel-Lucent Teletaş, geçen yılın aynı dönemine göre siparişlerini %50’nin üzerinde artırdı ve net satışlarını 53,3 milyon TL’den 62,5 milyon TL’ye çıkardı. İstanbul, Ankara ve Bakü’de bulunan ofisleri ile Türkiye ve Azerbaycan'da bölgesel telekom ve stratejik endüstriler pazarlarına hizmet veren Alcatel-Lucent Teletaş’ın 2015 yılına ait 1’inci çeyrek sonuçlarında net dönem kârı 622.486TL olarak açıklanırken geçen yılın aynı döneminde  53,3 milyon TL olan ait net satışlar %17’lik artışla 62,5 milyon TL olarak kaydedildi.

 

Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Önder Sönmez,’’ çeyrek sonuçlarıyla ilgili “Sahip olduğumuz ileri teknoloji ürün ve kapsamlı uzmanlık hizmetlerimizle, Türkiye ve Azerbaycan pazarındaki müşterilerimizin iş gereksinimlerini en etkin, en hızlı ve en verimli çözümlerle karşılayarak onlara daha yüksek değer katmayı hedefliyoruz. Hedeflerimiz doğrultusunda güçlü büyümemizi bu çeyrekte de sergiledik. Petrol fiyatlarının yarı yarıya düştüğü, EUR/USD paritesinin dip yapmaya devam ettiği bir ortamda aldığımız siparişlerimizi geçen yıla göre %50’den daha yüksek oranda artırdık, net satışlarımız da %17 oranında arttı. Hem telekom hem de dikey pazarlarda geçen yıl başlattığımız iş ortakları ile çalışma planımızı 2015 yılında da arttırarak devam ettirmeyi hedefliyoruz” dedi.

 

Alcatel Lucent Teletaş’ın parçası olduğu Alcatel Lucent Grubu da 2015 yılı 1. Çeyrek sonuçlarını açıkladı.

 

·         Grup gelirleri, gelecek nesil ürünlerden gelen %25’lik  güçlü büyümeyle, geçen yıla göre %12 arttı. Sabit döviz kurunda grup gelirleri, yönetimsel servisler hariç, sabit parametrede %2 düşerken gelecek nesil ürün gelirleri %9 artış gösterdi.

·         Brüt kâr oranı geçen yıla göre 230 baz puan artarak %34,6’ya yükseldi.

·         Ayarlanmış faaliyet geliri iki katını aşarak 82 milyona çıktı. Böylece, 2014’ün ilk çeyreğinde 140 baz puan olan faaliyet kârı, 2015 ilk çeyreğinde %2,5 oranında yükseldi.

·         2014’ün ilk çeyreğinde 66 milyon Euro olan serbest nakit akışı 2015’in ilk çeyreğindeki 332 milyon Euro olarak büyük bir artış gösterdi.

 

 

Alcatel-Lucent’ın 2015 birinci çeyrek sonuçları, Kuzey Amerika’daki eskiye nazaran daha yumuşak olan harcama ortamına rağmen, gelecek nesil gelirlerinde güçlü büyümeye, kârda ve serbest nakit akışında devam eden gelişmeye işaret ediyor.

 

 
0 Yorum

Yorum Yap