4G İHALESİNE ADIM ADIM

4G İHALESİNE ADIM ADIM

Haberleşme teknolojilerinde bir üst nesile geçişin anahtarı 4G ihalesi, 26 Ağustos’ta gerçekleştirilecek. İhalede asgari bedel 2.3 milyar Euro olacak.Telekomünikasyon sektörünün en önemli gündem maddesi olan 4G ihalesine çok az bir zaman kaldı. Daha önce 26 Mayıs’ta gerçekleştirilmesi planlanan ihalenin 3 ay süreyle ertelenerek, 26 Ağustos’ta yapılmasına karar verilmişti. İhalenin şartları ise aylar öncesinden belirlenmişti. Buna göre, verilecek yetkilendirme kapsamında 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz'den toplam 390 MHz'i mevcut 3 mobil işletmeci için ihale edilecek. İhalede şimdiye kadar verilen toplam frekansın iki katından fazlası verilmiş olacak. 2600 MHz'den ise mevcut işletmecilerin yanında yeni bir işletmeciye de yer açılacak.  

Ar-Ge faaliyetlerinin desteklenmesi amacıyla 3G yetkilendirmelerinde Ar-Ge merkezi açma, Ar-Ge personeli istihdamı ve yerli tedarik gibi bazı şartlar getirilmişti. 4G'de de benzer Ar-Ge yükümlülükleri geliştirilerek devam ettirilecek. Bu kapsamda mobil işletmecilerin kendi bünyelerindeki Ar-Ge'nin de gelişmesi desteklenecek. İhalede tüm firmaların azami ölçüde eşit şartlarda yarışması isteniyor ve bunun için de ihale sonunda tüm işletmelerin sahip oldukları bant genişliklerinin azami ölçüde dengelenmesi amaçlanıyor. Bu maksatla şartnamede bantlar arasında “cap”ler (azami alınabilecek frekans miktarı) konarak, bant genişliği açısından bir işletmecinin diğerlerine göre çok avantajlı hale gelmesi önlenmeye çalışıldı. Nüfusu 10 binin altında olan yerleşim yerlerinde 'Aktif Paylaşım' istenerek, hem ülke olarak kaynak israfının önlenmesi, hem de işletmelerin gereksiz yatırımının önüne geçilmesini hedefleniyor. Yoğun yerleşimin olduğu yerlerde ise kule, enerji, yedek enerji, konteynır gibi “Pasif Altyapı”nın ortak kullanımı istenerek maliyetlerin azaltılması amaçlanıyor.

4G İÇİN ASGARİ BEDEL 2.3 MİLYAR EURO

 

Mayıs ayında yapılacak 4’ncü nesil ihalesi için toplam asgari frekans bedeli peşin 2 milyar 298 milyon Euro olarak belirlendi. Bakanlar Kurulu’nun 4G ihalesinde frekans bedellerinin belirlenmesine ilişkin “IMT Yetkilendirmesinde İhaleye Çıkılacak Olan Frekanslara İlişkin Asgari Değerlerin Belirlenmesine İlişkin Karar”ına göre, 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 Mhz frekanslarında farklı bant genişliklerinde 20 dilim halinde yapılacak olan ihalenin toplam asgari bedeli, peşin 2 milyar 298 milyon Euro olarak belirlendi. İhaleyi kazanan firmalar frekans bedellerini peşin ödeyebilecekleri gibi ilki peşin olmak üzere vade farkı ile birlikte altışar aylık dönemlerde dört eşit taksitle de ödeyebilecekler. Taksitlerin vadesinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda altı aylık yüzde 1.31 oranının iki katı gecikme faizi uygulanacak. Ödemelerin vade tarihinden en fazla 30 gün içinde yapılmaması halinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yetkilendirmeyi iptal edebilecek.

 

SÜREÇ NASIL İLERLEYECEK

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, üye sayısının eksik olması nedeniyle karar almaya yetkili değildi. Ancak Haziran ayı içerisinde iki kurul üyesinin de atanmasıyla birlikte kurul yeniden karar alabilecek yeter sayıya ulaştı. Mevzuata göre, BTK’nın, 26 Ağustos’a ertelenen ihalenin 45 gün öncesinde, ihale şartnamesinin ertelemeden kaynaklanan tarih ve takvimlere yönelik düzenlemelerinin yapılarak zeyilname yayınlaması gerekiyor. Zeyilnamenin yayınlanmasının ardından ihale ile ilgili takvim belirlenmiş olacak. İşletmeciler, ihale şartnamesini erteleme öncesinde almıştı. İhaleye ilişkin şirketlerin teklifleri ise ihale günü sunulacak.

 

İhale sonrası, operatörler ile BTK arasında parafe edilen ihale sözleşmeleri görüş için Danıştay’a gönderilecek. Danıştay’ın inceleme süresi 60 gün. Ancak 3G ihalesi sonrası inceleme devam ettiği için bu süre uzamıştı. Danıştay, gerek görmesi halinde bu süreyi yine uzatabilecek. Danıştay’ın inceleme ve onayı sonrası operatörlerin belirlenen ödeme takvimleri dahilinde lisans bedellerinin ödemeleri başlatılacak. Şartnamede belirlenen tarih dahilinde operatörler 4G hizmetini vermeye başlayacak. 
0 Yorum

Yorum Yap