TÜRKİYE’NİN ‘SU FAKİRİ’ OLMAMASI İÇİN AKILLI SU YÖNETİMİ

TÜRKİYE’NİN ‘SU FAKİRİ’ OLMAMASI İÇİN AKILLI SU YÖNETİMİ

IBM, Türkiye’nin ‘su fakiri’ olmaması için akıllı su yönetimi çözümlerini öneriyorUluslararası kabul görmüş kriterlere göre “su azlığı” yaşayan bir ülke olan Türkiye, 2030 yılında kişi başına düşen su miktarının 1.100 metreküp seviyesine inmesi sonucu “su fakiri” bir ülke olma tehlikesi ile karşı karşıya. IBM, büyük veri analizi ve nesnelerin interneti başta olmak üzere bilgi teknolojilerinin kullanımı sayesinde bu tehlikenin bertaraf edilebileceğini belirtiyor.

 

IBM Akıllı Şehirler ve Endüstri Çözümleri İş Geliştirme Yöneticisi Bülent Ekuklu: “Su ile ilgili bilgi toplanması, bu bilgilerin analiz edilmesi ve doğru stratejilerin oluşturulması günümüzde akıllı su yönetimi konusunda uçtan uca çözümler sunan IBM’in başlıca iş hedeflerinden biri haline geldi. Sel riskinin önceden tahmin edilmesinden, temiz su kaynaklarının korunmasına kadar birçok alanda akıllı su yönetimi, hem doğanın korunmasını hem de ekonominin güçlenmesini mümkün kılabiliyor.”

 

Suyu doğru yönetmek için 10 yıldan fazladır çalışıyor

 

IBM 10 yılı aşkın bir süredir su konusunda özel çalışmalar yürütüyor ve bu alanda birçok çözümler geliştiriyor. 2008 yılında Amsterdam’da IBM Su Yönetimi İçin Global Mükemmellik Merkezi’ni kurarak bu alanda yeni bir atılım gerçekleştiren IBM, Hollanda gibi sığ kıyıya sahip ülkelerin küresel ısınmayla yaşayabilecekleri sorunları analiz etmek üzere çalışmaya başladı. IBM’in danışmanlık, teknoloji ve araştırma uzmanlığının yardımıyla bu merkez, benzer sorunları yaşaması muhtemel pek çok ülkeye gelecekte olabilecekleri önceden görme imkanı sağladı. Bugün dünya nüfusunun yüzde 60’ının deniz kıyısı ve nehir deltalarında yaşadığı dikkate alındığında, suyun doğru yönetiminin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor.

 

Her beş kişiden biri temiz sudan mahrum

 

Bugün temiz suya erişim son derece zor hale geldi. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 1990’lardan bu yana sudaki oranı giderek artan arsenik, çağımızda pek çok kanser türünün de kaynağı... 2009 yılında IBM, Tokyo merkezli Central Glass ve King Abdul Aziz City for Science and Technology (KACST) ile gerçekleştirdiği işbirliği ile daha az enerji ile sudan tuzun arındırılmasına yönelik yeni bir teknoloji geliştirdi ve bu alandaki bilimsel çalışmalarını günümüzde de sürdürüyor.  2015 yılında IBM ve Pekin’deki Tsinghua Üniversitesi işbirliğine giderek, karbon nanotüplerin su filtresi olarak kullanılması için deneyler yapmaya başladı. Mevcut sistemlerden çok daha az enerji kullanarak, çok daha etkin bir şekilde suyu temizlemeyi amaçlayan bu bilimsel çalışmaya dileyen herkes World Community Grid aracılığıyla ücretsiz destek olabiliyor.

 

 
0 Yorum

Yorum Yap