AVEA inTouch3 TÜKETİCİYLE BULUŞTU

AVEA inTouch3 TÜKETİCİYLE BULUŞTU

1,5 yıl önce kendi markasını kullanarak ilk akıllı telefonu inTouch’ı piyasaya süren Avea, akıllı telefon pazarındaki yolculuğunu Avea inTouch3 ile sürdürüyor.Avea, kendi markasıyla çıkardığı üçüncü telefon olan Avea inTouch 3’ü tanıttı. 4,5 inc ekrana sahip inTouch 3, 5 MP auto focus flashlı arka ve 0,3 MP ön kamerası ile dikkat çekiyor. 19 Mart’ta 549 TL ya da tarifeye ek ayda 1 TL’den başlayan fiyatlarla tüketici ile buluşan Avea inTouch 3’ün tanıtım toplantısında söz alan Avea CEO’su Erken Akdemir, teknoloji yatırımlarıyla, satış organizasyonuyla, pazarlama faaliyetleri ve Ar-Ge çalışmalarıyla müşterilerin beklentisini daha iyi anlayıp onlara Avea mutfağından iyi bir yemek sunabilmek için var gücüyle çalıştıklarını ifade ederken, bilgi toplumu yolunda operatörlere düşen görevlerden bahsetti:

“Sizlerin de yakından tanıklık ettiği gibi yepyeni bir dünyada yaşıyoruz. Buluttan bahsettiğimiz, bulutla büyüyeceğimiz bir dünyada akıllı telefonların ve mobil internetin yaygınlaşması hayati önem taşıyor. Buluta bağlı bir yapının akıllı telefon ve mobil internet kullanımını arttırmadan nasıl ilerlemesini düşünebiliriz ki? Burada operatörler olarak üzerimize ciddi bir vazife düşüyor. Avea olarak biz bu vazifeyi yerine getirdiğimize inanıyoruz. Ar-Ge ve inovasyona yaptığımız yatırımlarla her gün karşınıza yeni ürün ve hizmetlerle çıkıyoruz. Yeniliklere kafa yoruyoruz. Herkes bu tür teknolojilere ulaşabilir olmalı diyoruz. Bu konuda tüm bariyerleri ortadan kaldırmak için çalışıyoruz.”

“DONANIM ÜRETECEK GİRİŞİMLERE İHTİYACIMIZ VAR”

Yerli üretimin desteklenmesinin ülke ekonomisi ve istihdama katkı sağlayacak bir iş kolunun ortaya çıkacağını belirten Akdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cep telefonundaki vergiler ülkemizde ne yazık ki çok yüksek, kısıtlı imkanlarla yapılan yerli üretimin bu alandaki teşviklerin oluşması ve vergi yükünün hafifletilmesiyle ülkemizde istihdama katkı sağlayacak bir iş kolu haline gelebileceğini düşünüyoruz. Ayrıca cihazlardaki yerlilik oranı da çok önemli. Ülkemizin cihazların önemli bileşenleri üreten, bunu yazılım ile destekleyen bir Ar-Ge merkezine dönüşmesini destekliyor ve çok arzuluyoruz. CES ve MWC gibi fuarlara gittiğimiz zaman Türkiye’nin donanım açısından geri kaldığını hissediyoruz. Türkiye içerisinde de donanım geliştirecek ve üretecek girişimlere ihtiyaç var. Ülke olarak yazılım konusundaki başarımızı donanıma da taşımalıyız. Ama bunun için vergi sisteminde değişiklik yapılması gerekiyor. Akıllı telefonlara uygulanan verginin büyük bir bölümü aslında ithalat hedef alınarak planlanıyor. Ama bu vergi yerli üretime de aynı şekilde uygulanıyor. Bence burada bir mantıksızlık var.”

“YERLİ ÜRETİM TELEFON AKIMI SON HIZLA DEVAM EDECEK”

Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dehşan Ertürk, Avea inTouch serisi ile internet kullanımında yüzde 400’lük bir artış kaydedildiğini belirtirken, Türkiye’deki akıllı telefon penetrasyonunu şöyle değerlendirdi:

“Türkiye’de telefon satışlarının yüzde 74’ünü akıllı telefonlar oluşturuyor. 2013 yılı boyunca ülke genelinde toplam 8.95 milyon akıllı telefon satışı gerçekleşti. Geçtiğimiz yılsonu itibariyle akıllı cihaz penetrasyon oranımızı, 2012’ye göre 11 puanlık bir artışla yüzde 37’ye yükselttik. Türkiye’deki akıllı telefon pazarında sahip olduğumuz liderliği, 10 çeyrektir kesintisiz sürdürüyoruz.”

Avea inTouch 3’ü Vestel’in üreteceğini belirten Dehşan Ertürk, “Bu da yerli üretim telefon akımının son hızla devam edeceğini gösteriyor” dedi.
0 Yorum

Yorum Yap