SİBER SALDIRGANLAR

SİBER SALDIRGANLAR

Kaspersky Lab’ın ‘2015'in 2. Çeyreğinde Spam ve Kimlik Avcılığı’ raporu yayınlandı.SİBER SALDIRGANLAR

Kaspersky Lab’ın ‘2015'in 2. Çeyreğinde Spam ve Kimlik Avcılığı’ raporu yayınlandı.

 

2015’in ikinci çeyreğinde dünyanın her yerindeki İnternet kullanıcılarının kişisel bilgilerini ve gönüllü bağışlarını çalmak amacıyla Nepal'deki deprem, Nijerya devlet başkanlığı seçimi ve Rio de Janeiro Olimpiyat Oyunları temaları en çok kullanılan olaylar oldu.

E-posta trafiğindeki istenmeyen e-posta yüzdesi bir önceki çeyreğe göre yüzde 5,8 puan azalmış olsa da (%59,2'den %53,4'e) 2015'in 2. çeyreğinde istenmeyen e-postalarda dünyadaki önemli olayların kullanılmasında büyük bir artış görüldü. Bazı istenmeyen e-postalar ilgilenenlerin Nepal depremi mağdurlarına yardımda bulunmalarını isteyen sahte mesajlar içeriyordu. Diğer toplu e-postalarda dolandırıcılar, yeni seçilen Nijerya Devlet Başkanı'nın kullanıcıya sözde tazminat olarak ödeyeceği toplam 2 milyon dolar ile kullanıcıları tuzaklarına düşürmeyi denediler. Bazı e-postalara dolandırıcılar, piyangodan Brezilya 2016 Olimpiyat Oyunları biletleri kazanıldığını bildiren, ilgilenenleri ‘ödüllerini’ alabilmeleri için kişisel bilgilerini göndermeye ikna etmeyi denedikleri mesajlar eklemişlerdi.

Kaspersky Lab İçerik Analizi ve Araştırma Departmanı Başkanı Darya Gudkova, “2015 yılının 2. çeyreği boyunca istenmeyen e-posta üreticilerinin kullanıcıları kandırmak için trajik olayları kullandıklarını gördük. Bu, dolandırıcıların daha önce de kullanmış oldukları bir taktik olmakla birlikte, Nepal depremi gibi felaketler dünya medyasında büyük çapta yer bulmuş olduğundan bu mesajlarda iyi kalpli kullanıcıların duyguları istismar edilmek istenmiştir. Kendilerini korumak isteyen kullanıcılar, göndereni bilinmeyen kişilerden gelen e-postaları açmamalı ve bu e-postalarda bulunan herhangi bir bağlantıya tıklamamayı ve eklentileri açmamayı akıllarında bulundurmalıdır. Gönderenin adı ve adresini yasal gibi göstermeye çalışan bazı dolandırıcılar için bu daha da önemlidir”dedi.
0 Yorum

Yorum Yap