ALCATEL-LUCENT TELETAŞ 5G'YE HAZIR

ALCATEL-LUCENT TELETAŞ 5G'YE HAZIR

Alcatel-Lucent Teletaş Genel Müdürü Önder Sönmez, Türkiye’nin mobil altyapısını 5G’ye en iyi şekilde hazır edeceklerini belirtti. 

Günümüzde akıllı telefonlar ve diğer mobil cihazlar nedeniyle ihtiyaçlar çok hızlı bir şekilde artıyor. Diğer yandan, “Nesnelerin İnterneti” ve “Makineler Arası İletişim” gibi gelişen teknolojiler de boy gösteriyor ve yeni ihtiyaçlar doğuruyor. 5G teknolojisi eski teknolojilere göre çok daha büyük hız, kapasite ve esneklik vadediyor. İnsanların ve bağlantılı cihazların herhangi bir bilgiye, herhangi bir yerden, seçilen şekilde erişimini sağlayan “bağımsız” bir deneyim sunacak olan 5G ile mobil operatörler, veri ihtiyacını daha hızlı bir şekilde, kişiselleştirilmiş bir yolla karşılayabilecek. Mobil şebekelerin şu anki statik doğası yerini operatörlerin çoklu servisler ve yeni iş modelleri sunabileceği bir platforma bırakacak. Öyle görünüyor ki, yeni nesil, dinamik, ayarlanabilir ve akıllı şebekeler sayesinde yaşamların dijitalleştirileceği bir nesil olacak.

Alcatel-Lucent Grubu, bu alanda yeni ve büyük projelere destek veriyor. Geçtiğimiz yıl, dünyanın en büyük telekom firması China Mobile, tümüyle IP temelli ultra genişbant ağına stratejik dönüşüm için Alcatel-Lucent’ı tercih etmişti. Çin’deki dünyanın en büyük operatörleri China Mobile ve Unicom firmalarına bulut, ultra genişbant erişimi, IP şebeke ve NFV teknolojisi (şebeke fonksiyon sanallaştırması) desteği veren Alcatel-Lucent, bu operatörlerin 5G’ye geçişine önemli adımlar olarak hizmet edecek 4G TD-LTE ve LTE FDD çözümlerini sundu.

Alcatel-Lucent, yakın bir zaman önce Güney Koreli telekomünikasyon şirketi Korea Telecom ile 5G mobil şebekelerine geçişte gerekli teknolojilerin ve gelecekte beklenen devasa bağlantı ihtiyacını karşılayacak altyapının testlerini gerçekleştirmek  üzere iş birliği anlaşması yaptı. Gelecek nesil mobil mimarisi olan sanallaştırılmış Radyo Erişim Şebekesi (vRAN) testleri ile başlanan teknolojik işbirliği, Güney Kore’de 5G’nin gelişimini güçlendirmeyi hedefliyor.

 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Alcatel-Lucent Teletaş Genel Müdürü Önder Sönmez, “Günümüzde katlanarak artan veri trafiği hem bant genişliği hem de hız ihtiyacını en önemli telekom sorunu olarak ortaya koyuyor. Türkiye’de yapılan çalışmalar ve belirlenen stratejiler de bu yönde şekil alıyor. 5G konusunda gündemde olan son gelişmeler doğrultusunda, Türkiye ve bu bölge için biz de gereken adımları atmaya hazırız. Globalden aldığımız uzmanlık ve deneyimle Türkiye’nin 5G’ye geçen ilk ülkelerden olması için tüm gücümüzle çalışacağız. Dünya çapında büyük başarılarla sunduğumuz altyapı hizmetleriyle ve yenilikçi çözümlerimizle Türkiye’yi 5G dünyasına en iyi şekilde hazırlayacağız. Ana ortağımız Alcatel-Lucent, güncel olarak bu konuda Güney Kore telekom devi Korea Telecom’a 5G desteği verdi ve bu proje çok iyi geri dönüşler aldı. Ayrıca, Alcatel-Lucent’ın Avrupa’nın dev 5G projesi olan Fantastic 5G’nin önemli bir parçası olması bu konudaki uzmanlığımızı perçinleyen bir gelişme. Uzak Doğu’da,  Avrupa’da ve dünyanın birçok coğrafyasında olduğu gibi Türkiye’ye de 5G konusunda en modern ve en sorunsuz hizmeti sunma konusunda kararlıyız” dedi.

 

 

 

 

 
0 Yorum

Yorum Yap