TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİ DÖNEMİ BAŞLIYOR

TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİ DÖNEMİ BAŞLIYOR

Bu ay itibariyle hayatımıza giren 4.5G, sadece telekomünikasyon sektörünü değil, diğer tüm sektörleri de etkileyecek. Teknolojiyi verimli şekilde kullanan firmalar/şirketler/kurumlar, rekabette bir adım önde olacak.Bu ay itibariyle hayatımıza giren 4.5G, sadece telekomünikasyon sektörünü değil, diğer tüm sektörleri de etkileyecek. Teknolojiyi verimli şekilde kullanan firmalar/şirketler/kurumlar, rekabette bir adım önde olacak. Yeni nesil teknolojiler ile iletişime tamamen interetin hakim olacağı bu dönemde, altyapı yatırımları ve çalışmaları önem kazanacak. Nesnelerin interneti, bulut bilişim, fiber gibi kavramlarım öneminin daha net anlaşıldığı bu dönemde, şirketler teknolojiye yatırımlarını daha artıracak.

Türkiye 4.5G ile yaşamayı öğrenirken, dünya 5G hazırlıklarına devam ediyor. 2020’de geçmeye planlanan 5G için birçok büyük firma yatırım çalışmalarına başladı. Akıllı ve insansız araç teknolojisi, cihazlar işletim sistemi dahil tüm bilgilerin bulut bilişim üzerinden alınacak olması gibi büyük beklentiler yaratan 5G, birçok sektörü hem olumlu hem de olumsuz etkileyecek.

5 SEKTÖR ETKİLENECEK

2015 yılında yayınlanan  Avrupa Komisyonu’nun bir çalışmasına göre, 5G teknolojisinden en fazla, otomotiv, sağlık, üretim, enerji ve medya sektörünü etkilenecek. Özellikele Endüstri 4.0 ile birlikte üretimde “akıllı fabrikalar” kavramının ortaya çıkacağını öngören çalışma, akıllı şehirlerle birlikte akıllı otomotivlerin hızla yaygınlaşacağını kaydetti. En çok etkilenecek sektörün sağlık olduğuna vurgu yapılan raporda, uzaktan hasta takibili ile teknoloji destekli tıbbi çözümlerin yaygınlaşacağı bildiriliyor. Araştırma, 5G teknolojisinden etkilenecek diğer bir sektör olan enerjinin, akıllı şebekeler ve elektrikli arabaların çoğalmasıyla birlikte sadece enerji şirketlerinin değil, dünya için daha da önemli hale geleceği dile getiriliyor.

Medya seköründe de en fazla dönüşümün yaşanacağı belirtilen araştırmada, yüksek kaliteli videolarla birlikte oyun tabanlı sanal gerçeklik uygulamalarının büyük ilgi çekeceği kaydediliyor. Tüm bunlar için güçlü bir altyapıya ihtiyaç olduğu ifade edilen Avrupa Komisyonu araştırmasında, kamu-özel ortaklığına vurgu yapılıyor.

“EKONOMİYE POZİTİF KATKI SAĞLAYACAK”

TURKCELL GENEL MÜDÜR YARDIMCISI İLKER KURUÖZ

Turkcell olarak müşterilerimize fiber hızında sunacağımız 4.5G teknolojisi, 1 Nisan’dan itibaren günlük yaşamımızı oldukça kolaylaştıracak. Mobil cihazlardan gerçekleştirdiğimiz pek çok işlemi çok kısa sürelerde ve çok düşük gecikme süreleri ile yapmak mümkün olacak. Müzik dinlemekten televizyon seyretmeye ve oyun oynamaya kadar birçok alışkanlığımız değişecek ve deneyimlerimiz iyileşecek. Bilgisayardan yaptığımız birçok işi artık daha fazla oranlarda mobil cihazlardan yapacağız. Şirketler ve çalışanlar içinse her yer ofis haline gelecek. Çalışanlar işlerini her yerde ve kesintisiz yürütebilecek, ihtiyacı olan bilgilere ve dosyalara anında ulaşabilecek. Nesnelerin interneti ve bulut bilişim gerçek potansiyelini mobil ultra genişbant sayesinde gösterecek. Akıllı ev ve akıllı şehir altyapılarında çalışacak milyarlarca sensör kusursuzca çalışarak hayatımızın her alanında yüksek verimlilik ve büyük kolaylık sağlayacak. Dosyalarımızı indirmek yerine anında çevrimiçi ulaşabileceğiz. Gündelik hayatta da birçok işimizi daha yoğun şekilde mobil cihazlardan yapmaya başlayacağız, bu da kullanım alışkanlıklarımızı ve tüm sektörleri dönüştürmeye devam edecek; ekonomiye de pozitif katkı sağlayacak.

Şu anda müşterilerimizin yarısından fazlasının akıllı telefonu var. Bunların da yaklaşık yüzde 40’ının telefonu 4.5G teknolojisini destekliyor. Bu oranı artırmak için akıllı telefon kampanyaları yapıyor, müşterilerimizin istediği 4.5G’li cihazı en uygun şartlarla alabilmelerini sağlıyoruz. 4.5G teknolojisini kullanabilmek için SIM kartların da bu teknolojiyi desteklemesi gerekiyor. Bunun için de Turkcell olarak müşterilerimizin SIM kartlarını 4.5G destekli SIM kartlar (USIM) ile ücretsiz değiştiriyoruz. Son olarak kullanıcıların akıllı telefonlarındaki ağ ayarlarından 1 Nisan’dan itibaren 3G yerine 4.5G şebekesini seçmeleri gerekecek. Turkcell’liler 2222’ye 4.5G yazıp SMS göndererek veya Turkcell.com.tr üzerindeki 4.5G sayfasını ziyaret ederek de akıllı telefon ve SIM kartlarının 4.5G teknolojisini destekleyip desteklemediğini sorgulayabilirler.

Turkcell olarak 4.5G’ye son 6 aydır değil, yıllardır hazırlanıyoruz. Planlarımızı çok önceden hazırlamıştık. 4.5G ihalesine de bu hazırlıklarımız doğrultusunda ve önümüzdeki 10 yıllık planlarımız çerçevesinde bir strateji ile girdik ve en fazla sayıda frekansı aldık. Bu sayede Turkcell’lilere bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da en kaliteli mobil internet servislerini sunabilmek için büyük bir avantaj sağladık.

Son yıllarda teknolojideki hızlı ilerleme ile birlikte hemen her sektör değişmeye başladı ve yeni iş alanları açıldı. 4.5G ile bu değişim daha da hızlanacak. Mobil internetteki hız ve kapasitelerin artması, iş yapma şekillerini de değiştirecek. Telekom sektörü ise bu değişimin itici gücü durumunda. Turkcell olarak sadece Türkiye’nin değil dünyanın en güçlü 4.5G altyapısını kurmak için çalışıyoruz. Bu altyapı bireysel kullanıcılarımızın mobil deneyimini bir üst seviyeye taşırken, şirketlerimizin de global rakipleri ile rekabet etme gücünü artırmaya yardımcı olacak. Türkiye’nin bugüne kadar yaşadığı Turkcell deneyimini çok daha üst seviyelere çıkarmak için de çalışmalarımız durmaksızın devam ediyor. En fazla frekansa sahip olmamız bize esnek bir oyun alanı sunarken, BiP, Turkcell TV+, Akıllı Depo gibi servislerimiz için de çok daha ileri bir kullanıcı deneyimi sunabileceğiz. Ayrıca müşterilerimize sunduğumuz kotadan yemeyen servislerimiz de, 4.5G ile farkımızı daha fazla göstereceğimiz başka bir alan olacak.

“4.5G’NİN EN ÇOK ETKİLEYECEĞİ SEKTÖR E-TİCARET”

ETİD YÖNETİM KURULU BAŞKANI HAKAN ORHUN

4.5G teknolojisinin iş yapış tarzını en çok etkileyeceği sektörlerden bir tanesi e-ticaret. Hali hazırda e-ticaret cirosunun yüzde 19'u mobil cihazlardan gelmektedir. Bunun yanı sıra e-ticaret alışverişlerinde, alışverişi cep telefonundan tamamlamasa da, alışveriş sürecinde en az 1 kez cep telefonundan yararlanan kişi oranı ise yüzde 53. Bütün bu veriler birçok gelişmiş ülkedeki verilerden daha ileride. Bu nedenle ülkemizde mobil cihazlar e-ticarette çok önemli ve daha da önemli olacak.

4.5G’nin e-ticarete olumlu katkısını öngörmek hiç zor değil çünkü e-ticaret, dial-up’tan ADSL’e bağlantı geçişinde çok önemli bir ivme kazanmıştı. Bu geçişle beraber sitelerin müşterilerine sunabildiği yüksek çözünürlüklü görsellerle, videolarla yeni alt kategoriler oluşmuştu. Tekstil kategorisindeki büyümenin önemli nedenlerinden bir tanesi de buydu. 4.5G teknolojisi de hali hazırda e-ticarette çok başarılı olamamış birçok alt kategoride sunulabilecek daha kaliteli içeriklere izin vererek, bu kategorilerin de sektör içindeki hacimlerini arttırmasına yol açacaktır. Dolayısıyla e-ticaret sitelerinde çok daha yüksek çözünürlüklü görseller ve ürün tanıtım videoları ile karşılaşacağız.

4.5G teknolojisiyle sayfa açılma hızı çok ciddi olarak artacaktır. Herhangi bir siteye erişim hızının 1 saniye artması site cirosunda yüzde 5 civarında bir katkı yapar. Dolayısıyla yeni teknolojinin e-ticarete yansıması çok olumlu olacaktır. Ancak unutulmaması gereken önemli bir faktör de, erişim hızını etkileyen tek faktörün bağlantı hızı olmadığıdır. Bu nedenle e-ticaret siteleri de yazılımlarını, donanımlarını ve site içeriklerini yeni bağlantı hızına göre yeniden yapılandırarak çok daha iyi sonuçlar alabilirler.

4.5G ile beraber mobil sitelerin ve mobil uygulamaların e-ticaret cirosu içindeki hacmi ciddi oranda artacaktır. Ancak veri girişinin normal klavyeye göre zor olması yine bir sorun olarak durmaktadır. Bunun için bankaların e-ticaret sitelerine sağlayabileceği adres verisinin en azından bazı bölümleri, mobil ticareti çok olumlu etkileyecektir. Hızın artması ve umarız paralelinde bağlantı ücretlerinin azalması, e-ticaret kullanıcı sayısını ve bu kullanıcıların yaptığı e-ticaret alışveriş frekansını da arttıracağından, e-ticaret için 4.5G çok önemli bir katalizör olacaktır.

“HIZLI İNTERNET HIZLI VERİ TÜKETİMİNİ DE YANINDA GETİRİYOR”

BULLSEYE WORLDWİDE AFİ YÖNETİCİ ORTAĞI AFŞIN AVCI

1 Nisan 2016 itibariyle kullanılması planlanan 4.5G hizmetinde operatörler hazırlıklarının sonuna geldiler. Duyurulara bakarsak 4.5G'ye hepimiz hazır durumdayız. Diğer yandan akıllı telefonlardaki sim kartların çoğu aslında 4.5G’ye uyumlu değil. Bunu şuradan biliyorum, daha 1 yıl önce değiştirdiğim sim kartımı, geçtiğimiz hafta sonu gidip tekrardan 4.5G uyumlu bir sim kart ile değiştirdim. Ve Türkiye’nin en büyük mobil operatörüne aboneyim. Yani bu demek oluyor ki, Turkcell’in bu geçtiğimiz 2 ay öncesinde verdiği neredeyse tüm sim kartlar 4.5G uyumlu değil. Bunun yanında 4.5G geçişinden sonra gerçekleşecek ilk toplu etkinlikte (konser, futbol maçı vs.) aşırı yüklenme sonucu tabiri caizse “internetin gitmesi” durumunda şaşırmayalım. EDGE teknolojisinden 3G’ye geçişlerdeki sorunların benzerlerini yaşamamız çok muhtemel.

4.5G, LTE Advanced, yani 4. nesil mobil iletişim teknolojisi anlamına geliyor. Biz 4.5G desek de LTE Advanced aslında bir 4G sistemidir. Bu Türkiye’ye has bir söylem. Biz yine de 4.5G diyelim. Peki, 4.5G’nin bir önceki nesil akrabası 3G’den nasıl bir farkı var? Basitçe anlatmak gerekirse 4.5G ile cebimizdeki internet hızı 3G’ye oranla 12 kat daha hızlı.

Haberler güzel! İnternet hızımız tatmin edecek derecede artıyor. Videoları mobil cihazlarda takılmadan izleyebileceğiz. 1 kilometre uzunluğundaki tünellerde bile kesintisiz erişim olacağı öngörülüyor. Ancak madalyonun öteki yüzünü unutmamak gerek! AKK yani adil kota kullanımı. Hızlı internet demek hızlı veri tüketimini yanında getiriyor. Dolayısıyla bize aylık tanınan kota miktarını daha hızlı doldurmamız anlamına gerekiyor. Bu durum bazı beklentileri de yanında getiriyor: AKK’nin kaldırılması veya kota miktarının arttırılması kullanıcıların en öncelikli beklentileri arasında.

Diğer beklenti de mobil internet paketlerinin 4.5G’ye göre revize edilmesi. Çünkü bu hızla, hepimizin paketindeki mobil internet kotası ayın ilk haftasında suyunu çekecek. Önümüzdeki aylarda 1.000 dakika, 1.000 SMS, 50 GB mobil internet paketleri görürsek şaşırmayalım. Zira kota olarak fırsat verildiği takdirde insanlar telefonlarındaki interneti kullanarak evlerindeki internete göre daha hızlı film, oyun indirebilecekler. Ve muhtemelen akıllı telefonumuzu Hotspot olarak kullanıp evdeki interneti mobil cihazlar aracılığıyla sağlayacağız. Bu durumda akıllı telefon sayısından çok daha fazla cihazla 4.5G bandından tüketim yapıyor olacağız. Gün sonunda bu katbekat daha fazla mobil internet tüketimi anlamına geliyor.

Bir yan etki olarak, bu kadar yüksek içerik tüketimine cihaz hafızalarının dayanabileceğini düşünmüyorum. Gerçekten teorideki bu hız artışını pratikte de yaşarsak, akıllı telefonlarımızda ciddi anlamda hafıza sorunu yaşayabiliriz. Burada da bulut sistemleri için müthiş bir fırsat doğuyor.

Bu teknolojinin diğer bir etkisinin de IoT alanında kendini göstereceğini düşünüyorum. 4.5G teknolojisini, makinelerin arasında gerçekleştirdiği (M2M) iletişim hızının, insanların arasında gerçekleşen iletişim hızına yaklaşması olarak nitelendiriyorum. Herkesin baktığı yönün aksine, ben işin daha çok Makineler Arası İletişim ve Nesnelerin İnterneti tarafına bakıyorum. Çünkü 4.5G teknolojisi bu alanlardaki vizyonları ciddi anlamda etkileyecek. Bu da yaşadığımız hayatın kökten değişmesi anlamına geliyor.

Son olarak, mobil odaklı içerik tüketimini unutmamamız lazım. Mobil internet tüketiminin ciddi derecede artması, içerik üreten tüm yayıncıların mobili öncelikli hale getirip, tüm iş yapış biçimlerini buna göre değiştirmeleri anlamına geliyor. Türkiye’de hala çoğu haber sitesinin mobile optimize websitesi yok. Kısacası mobile erken yatırım yapmış olanların ciddi oranda bir avantajı var.

“DAHA KESİNTİSİZ BİR MOBİL DENEYİM YAŞAYACAĞIZ”

POSİTİVE A DİGİTAL APPROACH KURUCU ORTAĞI CANER ISTI

İnternet bağlantısının hızlanması e-ticaret sektörünü pozitif yönde etkileyecektir. Bunu 3G’ye geçiş sürecinde de yaşadık. O dönemde mobil ticaret henüz emekleme aşamasındaydı ancak bugün hem kullanım alışkanlıkları hem de altyapı olarak beklenen dönüşüme hazır. Geldiğimiz noktada, e-ticaret siteleri trafiğinin yüzde 50’sinden fazlası mobil üzerinden geliyor. Özellikle hafta sonları ve akşam saatlerinde artık kullanıcılar ürün araştırmalarını ve/veya satın alımlarını mobil cihazlarından yapmayı tercih ediyorlar. Hem online hem de offline alışverişlerde başlangıç noktası olarak mobil platformlar ilk sırada yer alıyor. 4.5G ile beraber hızlanan mobil internet, e-ticaret sitelerinde satış dönüşümlerinin daha da artışına büyük katkı sağlayacaktır.

Bugüne kadar mobil platformlarda satışa dönüşüm yeteri kadar yüksek olmadığı için şirket yönetimleri tarafından ikinci plandaydı. Özellikle yetenekleri artan ve kullanıcı deneyimi geliştirilmiş mobil siteler sayesinde mobil dönüşümde de çok hızlı yükseliş var. Kullanıcı deneyiminin en önemli noktası ise hız. Hızı belirleyen kriterler bağlantı hızı, cihazlar ve web sitelerinin performans optimizasyonu. 4.5G ile birlikte bağlantı hızı ile ilgili problemler ortadan kalkacak gibi görünüyor. Bu durumda daha kesintisiz bir mobil deneyim yaşayabileceğiz. Şüphesiz alt yapısı ve ürün içerikleri bu hızlanma sayesinde kullanıcıları tatmin edecek kadar iyi düzeyde olan e-ticaret siteleri bir adım önde olacak.

E-ticaret sitelerinde daha yoğun bir görsel ve multimedya kullanımı imkanı görebileceğiz. Görsel ve multimedya içeriklerle geliştirilmiş ürün bilgileri müşterilerin kararlarında olumlu etki yapacaktır. Bu da mobil dönüşümün artmasını sağlayacaktır. E-ticaret siteleri yakın zamanda mobil site ve mobil uygulamalarındaki kullanıcı deneyimine daha fazla odaklanacaklar. Mobil sitelere özel kampanyalar yapacaklar ve mobil kullanıcılarına daha hızlı ürün ulaştırmak için gerekli lojistik hazırlıklarını da yapmalarını bekliyoruz. (Hafta sonu kargo teslimi, özel günlerde kargo teslimi vb.)
0 Yorum

Yorum Yap