“GENİŞBANT TALEBİ CANLANDIRILMALI”

“GENİŞBANT TALEBİ CANLANDIRILMALI”

Strategy& Telekomünikasyon, Medya ve Teknoloji Sektörü Bölge Lideri Bahjat El-Darwiche, “Türkiye’de internet erişim yaygınlığı halihazırda AB ülkeleri ile aynı seviyelerde, bu sebeple ortak altyapı şirketi kurmak yerine Türkiye’de aslında talebi canlandırmak ve altyapıya dayalı rekabeti devam ettirerek ülke genelinde altyapıyı yaygınlaştırmak gerekiyor. Bu hedefe ulaşmak için gerekli adımlar atıldığında, Türkiye’nin hem ekonomisini hem de bölgesel ve global rekabet konumunu güçlendirmesi için önemli bir yol katedilecek” dedi.“Türkiye’de internet erişim yaygınlığı halihazırda ab ülKeleri ile aynı seviyelerde, bu sebeple ortak altyapı şirketi kurmak yerine Türkiye’de aslında talebi canlandırmaK ve altyapıya dayalı rekabeti devam ettirerek ülke genelinde altyapıyı yaygınlaştırmaK gerekiyor. Bu hedefe ulaşmaK için gerekli adımlar atıldığında, Türkiye’nin hem ekonomisini hem de bölgesel ve global rekabet konumunu güçlendirmesi için önemli bir yol katedilecek” dedi.

Uluslararası strateji danışmanlığı şirketi Strategy&, Türkiye’de genişbant internetin yayınlaştırılması için hazırladığı raporda talebin canlandırılmasını, bunun için vergi ve teşvik gibi yöntemlerin hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Strategy& tarafından hazırlanan “Türkiye’de Yüksek Hızlı Genişbant İnternetin Yaygınlaştırılması” adlı raporda,  Türkiye’de yüksek hızlı internetin yaygınlaşmasının önündeki temel engelin “talep açığı” olduğu tespit edildi. Strategy& Telekomünikasyon, Medya ve Teknoloji Sektörü Bölge Lideri Bahjat El-Darwiche, Telekom Dünyası Dergisi’nin rapora ilişkin sorularını yanıtladı. Bahjat ElDarwiche, özetle şunları söyledi:

“TÜRKİYE, EN YÜKSEK VERGİ UYGULAYAN ÜLKELERDEN BİRİ...”

“Şu anda sabit genişbant penetrasyonu yüzde 44 seviyesinde. Ulaşılabilecek ve harekete geçirilebilecek ciddi bir talep potansiyel var. Bu atıl talebi hareketlendirmek için bir takım hareketlendirici faktörlere ihtiyacımız var. Bilgi teknolojileri okur yazarlığı düşük. Bilgisayar sahipliği seviyeleri düşük. Bunun ana nedeni maliyetlerin yüksek olması ve bu maliyetlerin bir kısmı vergiden kaynaklanıyor. Türkiye telekomünikasyon sektöründe dünyada en yüksek vergi uygulayan ülkelerden bir tanesi. Tüm bunlar genişbant talebine ket vuran faktörler arasında yer alıyor. Bir takım teşvikler ile bu talep canlandırılabilir. Böylece penetrasyon 60’dan daha yukarı çıkabilir.

“TALEBİ HAREKETE GEÇİREN KAZANIR”

“Genişbant talebini harekete geçiren operatör ödülünü alacaktır. Operatörler genişbant altyapısına yatırım yapıyorlarsa, bu talebi canlandırmak yoluyla da ödüllerini almalılar. Şu anda genişbant arzında problem yok. Operatörler ciddi yatırımlar yapmış durumda. 10.5 milyon hanenin şu anda bu hizmete erişimi olduğu ve kullanmadığını biliyoruz. Bir talep canlandırması yapalım ki operatörler yaptıkları yatırımın karşılığını bu şekilde alabilsinler. Regülasyonun operatörlerin yatırım taahhütlerine bağlantılı teşvikler olabilir. Bu model hem hükümet için çünkü sosyal ekonomiyi hızlandırıyor, aynı zamanda operatör içinde faydalı, daha az yükümlülük daha fazla teşvik manasına geliyor. Aşırı yatırım yapmanın da bir faydası yok. Avustralya bu işe 20 milyar liralık bir bütçe ile başladı. Sonra 52 milyar liraya çıktı. Ancak başarılı olmadılar.”

RAPORDAN KISA KISA...

·         Dünya’nın en eski strateji danışmanlığı şirketi Strategy& tarafından hazırlanan ‘Türkiye’de Yüksek Hızlı İnternetin Yaygınlaştırılması’ başlıklı raporunda, yüksek hızlı internetin yaygınlaştırılmasının Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacağına dair veriler içeriyor. Rapora ilişkin bilgiler özetle şöyle:

·         Türkiye’de mevcut durumda %66’lık bir kesiminde Yüksek Hızlı Sabit İnternet  altyapısı hazır olmasına rağmen yüksek hızlı internet kullanımı sadece yüzde 13 seviyesinde bulunuyor.

·         Türkiye’de şu an yüzde 44 olan sabit internet kullanım oranının 2023 yılında yüzde 85’e yükselmesi GSYiH’ya 130 milyar dolar ek katkı sağlarken, bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe 10 milyar dolar büyüme ve 500 bin ek istihdamı beraberinde              getirecek.          

·         Dünya          üzerinde yüksek hızlı     internet erişimini yaygınlaştırmak için “Talebin  Canlandırılması”, “Altyapı Yatırımlarına Dayalı Rekabet”       ve “Tek                Altyapı  Şirket    Modeli” olmak  üzere    üç ayrı   model uygulanıyor. Türkiye için en uygun yaklaşımın    “Talebin Canlandırılması” ve “Altyapı     Yatırımlarına Dayalı         Rekabet” modellerinin birlikte        uygulanması olduğu belirtiliyor.

·         Rapora         göre, doğru yöntemler kullanılarak talebin canlandırılmasıyla ve altyapıya dayalı rekabetin devam         etmesi        ile Türkiye’de    var olan talep    açığı sorununa cevap vermenin                yanı sıra, internetin sosyo ekonomik faydalarının tüm ülkeye yayılmasını sağlamak           da mümkün olacak. 
0 Yorum

Yorum Yap