DÜNYA TELEKOMÜNİKASYON VE BİLGİ TOPLUMU GÜNÜ KUTLANDI

DÜNYA TELEKOMÜNİKASYON VE BİLGİ TOPLUMU GÜNÜ KUTLANDI

TÜTED tarafından her yıl düzenlenen Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü’nde bu sene “Sosyal Etki İçin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Girişimciliği” konusu masaya yatırıldı.Her yıl Mayıs ayında yapılan ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (ITU) kuruluş yıldönümü de olan “Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü” kutlamaları, bu yıl Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED) ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleştirildi. Etkinliğin bu yılki ana teması ise “Sosyal Etki İçin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Girişimciliği” oldu.

Açılışta konuşan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Dr. Dr. Sayan bilgi ve iletişim sektörünün tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de en dinamik ve aktif sektörlerin başında geldiğini ifade ederek, Türkiye’de mobil penetrasyon oranının yüzde 33’lerden yüzde 95,5'e çıktığını söyledi. Dr. Sayan, sabit genişbant penetrasyonunun yüzde 3,4'ten yüzde 9,8'e çıktığını belirterek, "Mobil genişbant penetrasyon oranı 2007'de yüzde 4 iken bugün yüzde 32'ye çıktı. Bu arada internete bağlı hane penetrasyonu yüzde 18.4’den, yüzde 43,6'ya, internet kullanıcı penetrasyon oranı da yüzde 15.8'ten yüzde 40.4’e çıktı." dedi.

“TEKNOLOJİ YAŞAM VE ÜRETİM BİÇİMİMİZİ ETKİLEYECEK”

 2015 yılı sonu itibariyle Türkiye’de elektronik haberleşme sektörünün büyüklüğünün bir önceki yıla göre yüzde 17,6 artarak 39,5 milyar TL’ye ulaştığını ve toplam yatırım miktarının özellikle 4,5G etkisiyle 17,3 milyar TL olduğunu kaydeden Dr. Sayan konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Türkiye’de mobil abone sayısı 73,8 milyon. Bu artış önümüzdeki süreçte de devam edecek. Özellikle 5G ve nesnelerin interneti teknolojilerinin hayatımıza girmesiyle akıllı binalar, akıllı şehirler, akıllı ulaşım gibi alanlarda birbirimize daha fazla bağlanacağız. Birçok yeni teknoloji bizim yaşam ve üretim yapma biçimimizi çok yakından etkileyecek. Büyük ve güçlü bir haberleşme ve iletişim altyapısı ile bunun önünü açacak şekilde çalışmamız gerekiyor.”

“TEKNOLOJİDEKİ GELİŞMELER SEKTÖRLERİ DEĞİŞTİRİYOR”

TÜTED Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Dilek Ataman Bağdatlıoğlu ise, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerin bütün sektörleri geometrik bir hızda değiştirdiğini vurgulayarak bu değişimin getireceği yenilikleri aktardı. Otomotiv, sigorta, sağlık, yazıcılar, eğitim sektörleri ile ilgili geleceğe yönelik dikkat çekici öngörülerini paylaşan Bağdatlıoğlu, “2018 yılında, yollarda kendi kendine giden arabaları göreceğiz. 2020 yılında araba endüstrisinin başka bir evreye girmesi bekleniyor. Akıllı telefonlardan araç çağırmanın yaygınlaşması ile arabalara ihtiyacın yüzde 90 oranında azalacağı tahmin ediliyor. Geleneksel üretim sona erecek. Tesla, Apple ve Google gibi teknoloji şirketleri şimdiden araba üretmeye başladılar” dedi.

Konuşmasında sağlık sektörünün geleceğine de değinen Bağdatlıoğlu, “Avuç içine sığacak büyüklükte cihazlar geliştirilerek sağlığımızın takibi ve ölçümü mobil olarak sağlanacak. Bu cihazlar, akıllı telefonlarımız ile çalışacak; retina taraması, kan örneği ve nefesimizi alarak düzinelerce tahlili yapabilecek. Cep telefonu sahibi olan herkes, sağlık servislerine hızlı ve ucuz bir şekilde ulaşabilecek.” dedi.

 

“3D YAZICILAR İLE EVDE KENDİ AYAKKABILARIMIZI ÜRETECEĞİZ”

“Artık ayakkabılar, uçak yedek parçaları ve hatta uzay üslerindeki yedek parçalar bu 3D yazıcılar ile basılıyor. Bu senenin sonunda yeni akıllı telefonların 3D tarama yapması bekleniyor” diye konuşan Bağdatlıoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Ayağımızı 3D taratıp kendi ayakkabımızı evde üretebileceğimiz bir geleceğe doğru ilerliyoruz. 2027 yılında üretilen her şeyin yaklaşık yüzde 10'nun 3D yazıcılar ile üretilmesi bekleniyor. Çin'de 6 katlı ofis binası üretildi bile.”

 2020 yılına kadar insanların yüzde 70’inde akıllı telefonların olacağını ve böylece herkesin kaliteli eğitim içeriklerine ulaşabileceğini belirten Bağdatlıoğlu, eğitim sistemin de bu nedenle yeniden kurgulanacağının altını çizerek; “Telekomünikasyon sektörünün ülke ekonomisine katkısını artırmak ve genç nüfusumuzun mesleki eğitime ivme kazandırmak amacıyla biz de Türkiye’nin e-öğrenme alanındaki öncü şirketlerinden Enocta’yla birlikte, Teknolojinin Liderleri - Tech Talks Projesini hayata geçirmeyi arzuluyoruz.” müjdesini verdi.

 
0 Yorum

Yorum Yap