FİBER ALTYAPIYA ÇÖZÜM: ORTAK ALTYAPI ŞİRKETİ

FİBER ALTYAPIYA ÇÖZÜM: ORTAK ALTYAPI ŞİRKETİ

Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat ve TELKODER üyesi şirketler, Türkiye'deki fiber altyapı sorununa çözüm bulmak amacıyla ortak altyapı şirketi kurmayı planlıyor.TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, ortak altyapı şirketinin duyurulması amacıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, telekomünikasyon sektörünün ayağındaki en önemli pranganın altyapı sorunu olduğuna dikkati çekerek, altyapı konusunda yetersizlik, dengesizlik ve rekabetsizlik bulunduğunu, bu sorunların da gelişimi engellediğini söyledi.

Altyapı ve fiber konusunun çözülmesinin 4,5G'nin hayata geçmesi ile daha da önemli hale geldiğini vurgulayan Arıak, bu ortaklık manzarasının Türkiye'nin ihtiyacı olan yatırım konusunda güveni ifade etmesi adına önemli olduğunu kaydetti. Arıak, ortaklık yapısında bağlayıcı birtakım kurallar belirlendiğini, yasal ve fiili tekel istemediklerini, rekabeti sağlayacaklarını, rekabeti engelleyici rol üstlenmeyeceklerini, tüm sektör paydaşlarına eşit davranıp ayrımcılık yapmayacaklarını, bunu sağlamak için şirkette yönetim kurulu üyelerinin çoğunluğu ve başkanın bağımsız üyelerden oluşacağını bildirdi.

"Şirketi kapalı tutmak istemiyoruz, her türlü yatırımcıya açık olmalı"

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu da paylaştıkça artan tek kaynağın bilgi olduğunu belirterek, "Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasını istiyorsak Türkiye'nin bilgiye en hızlı, en ucuz şekilde ulaşmasını sağlamamız lazım. Bu ortak altyapı şirketinin Türkiye'nin bilgiye erişimini hızlandıracak, bilgiyi işlemesini kolaylaştıracak, bilgiyi saklamasını güvence altına almasını sağlayacak bir altyapı sağlayacağını düşünüyoruz. Ve tüm hizmet sağlayıcılara hizmet zenginliği alanından gerçekten verimliliğe odaklı bir rekabet ortamı yaratacak. Biz bu şirketi kapalı da tutmak istemiyoruz, her türlü yatırımcıya açık olmalı." diye konuştu.

Vodafone Üst Yöneticisi Gökhan Öğüt ise Türkiye'nin içinden geçtiği zor günlerde hep birlikte olmanın büyük önem taşıdığını kaydederek, "Sektörümüz için çok tarihi bir gün ama onun ötesinde Türkiye içinde çok önemli bir gün... Ortak altyapı şirketi kurma irademiz, çok önemli bir ilk adım, bu adımın mimarlarından biri olmak da Vodafone Türkiye'yi son derece mutlu ediyor ve gurur veriyor." dedi.

Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, Türksat’ın Türkiye'deki kablo altyapısının sahibi ve işletmecisi olduğunu hatırlatarak, "Söz konusu altyapı üzerinde sayısal TV ve geniş bant hizmeti sunuyoruz. Bugün 23 şehir merkezinde 1 milyondan fazla aboneye 4,5 milyon metrelik fiber üzerinden hizmet veriyoruz ki bu önemli bir altyapı. Bu altyapıyı daha etkin kullanmak amacıyla oluşturulan bu ortak altyapı şirketinin paydaşı olarak destek vermeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Verilen bilgiye göre, ortak altyapı şirketi ile ilgili çalışmalar başta Rekabet Kanunu ve Elektronik Haberleşme Kanunu olmak üzere ilgili mevzuatta öngörülen tüm düzenlemelere, izinlere ve yetkilendirme şartlarına uygun bir şekilde yürütülecek.

                                             

 
0 Yorum

Yorum Yap