TEDER BAŞKANI SERHAT ÖZEREN: “İMAR DÜZENLEMESİ İLE BİLİŞİM SEKTÖRÜ ATAK YAPAR”

TEDER BAŞKANI SERHAT ÖZEREN: “İMAR DÜZENLEMESİ İLE BİLİŞİM SEKTÖRÜ ATAK YAPAR”

TEDER Başkanı Serhat Özeren, 4.5G ile birlikte genişbant ihtiyacının arttığına dikkat çekerek, kapsama dışındaki kapasite sorunlarının aşılması gerektiğine işaret etti. İmar Kanununda yapılacak düzenlemelere ihtiyaç olduğunu belirten Özeren, böylelikle yeni yatırımların geliştirilmesinin ve alt yapının sürdürülebilir bir şekilde hizmet vermesinin önünün açılacağını bildirdi.Telekomünikasyon İnternet ve Bilgi Teknolojileri Derneği  (TEDER) Başkanı Serhat Özeren, 4.5G teknolojisinin uygulanmaya başlanması ile birlikte mobil internet kullanımının arttığına dikkat çekti. Operatörlerin kapsama konusunda büyük yatırımlar yaptığına ve büyük ölçüde kapsama sorununun giderildiğini belirten Özeren, “Kapsama sorunu ortadan kalktı. Artık tüm operatörler ülkenin büyük bir kısmını kapsıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yürütülen bir proje ile küçük yerlerdeki kapsama sorunu da gideriliyor. Ancak mobil üzerinden aşırı internet kullanımının ortaya çıkardığı kapasite sorunu ile karşı karşıya kalınacak” diye konuştu.

 YATIRIMLAR ARTMALI

Kapasite sorununun, nüfus yoğunluğunun fazla olduğu şehir merkezlerinde kullanıcıların mobil internet hızlarının düşmesi olarak ifade eden Serhat Özeren, bu sorunun aşılması için daha fazla alt yapı ihtiyacı olduğunu belirtti. Özeren sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bilgi toplumunun bir gereği olarak ülkemizin hemen her köşesine mobil ve sabit alt yapı ulaşmış durumda bulunuyor. Burada ortaya konulan siyasi iradenin ülkemizin bilgi toplumu sürecini iyi okuması ile özel sektörün yatırım konusunda istekli olması büyük rol oynamaktadır. Ancak bu alt yapının geliştirilmesi ve nüfus yoğun bölgelerde kapasite artırımı için yatırımlara ihtiyaç bulunuyor. Bu yatırımların önünün açılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından İmar kanunu düzenlemelerinin önünün açılması gerekiyor. İmar kanunu düzenlemesi ile birlikte mevcut ya da yeni yatırımların geliştirilmesi, alt yapının sürdürülebilir bir şekilde hizmet vermesi gerekiyor.”

 Siyasi iradenin burada da büyük rol oynayacağının altını çizmek gerektiğini belirten Özeren, “Bugün yapılan yatırımlar, önümüzdeki beş yıl içerisinde ülkemize büyük fayda olarak geri dönecektir” diye konuştu.
0 Yorum

Yorum Yap