BİLİŞİM SEKTÖRÜ DARBEYE KARŞI BİRLİK OLDU

BİLİŞİM SEKTÖRÜ DARBEYE KARŞI BİRLİK OLDU

15 Temmuz 2016 tarihinde TSK içindeki FETÖ üyesi olduğu anlaşılan bir grubun yaptığı darbe girişimine karşı Türkiye kenetlendiHain saldırıda haberleşmenin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha anlaşıldığını belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, televizyon yayınlarının devamı için TÜRKSAT’ın önemine değindi. 15 Temmuz gecesi TÜRSAT çalışanlarının, yayınların kesilmemesi için canları ortaya koyarak çalıştığını ifade eden Arslan, hainlere fırsat verilmediğini anlattı. Bunun üzerine darbe girişiminde bulunan kişilerin TÜRKSAT’ı bombaladığını hatırlatan Arslan, iletişim paydaşlarının gösterdiği hassasiyetin önemli olduğunu belirtti. Kendilerinin hiçbir şey söylemeden operatörlerin iletişime, internete, terminallere sahip çıktığını kaydeden Arslan, operatörlerin vatandaşlara ücretsiz konuşma, internet paketleri yüklediklerini ve bunun için kendilerine müteşekkir olduğunu kaydetti. Bu olayla yedekleme yapmanın öneminin bir kez daha anlaşıldığını belirten Arslan, aynı zamanda olağan üstü olaylarda yükleme kapasitesinin yükseğe çıkmasının da ne kadar önemli olduğunun ortaya çıktığını bildirdi.  Arslan, operatörlerin bu konuda gereğini yapacağını ve Bakanlık olarak da kendilerinin takipçisi olacağını dile getirdi.

BİLİŞİM STK’LARI: “AKIL DIŞI HAİN KALKIŞMAYI ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Darbe girişiminin ardından birçok kurum ve kuruluş, bu saldırıyı kınadı. Bilişim STK’ları da darbeyi kınayan ortak bir bildiri yayınladı. Bildiride, şu ifadelere yer verildi:

“Bilişim STK'ları olarak, 15 Temmuz 2016 Cuma akşamı yaşanan akıl dışı hain kalkışmayı şiddetle kınıyoruz. Her türlü anti-demokratik girişim, şiddet ve baskının karşısında olduğumuzu bildiriyoruz. Bu minvalde demokrasi ve milli iradeye olan sarsılmaz inancımızı tekrarlıyor, her koşul altında demokrasiyi, özgürlükleri, barışı ve yaşamı savunmaya devam edeceğimizi kamuoyunun bilgilerine saygı ile sunuyoruz.

Olaylarda yaşamlarını yitiren yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

TBD: “MİLLİ İRADEYİ HEDEF ALAN HİÇBİR GİRİŞİM HEDEFİNE ULAŞAMAZ”

Darbeye karşı ayrıca bir açıklama yapanTürkiye Bilişim Derneği(TBD), açıklamasında şunları kaydetti:

“Ülkemizde kaos çıkarmak amacıyla darbe yanlıları tarafından demokrasimizi ve demokratik kurumlarımızı hedef alan yasa dışı müdahale asla kabul edilemez. Halkın iradesiyle seçilmiş meşru hükümete ve tüm ulusumuza karşı yapılan bu darbe girişimini esefle kınıyoruz. Milli irademize karşı yapılan bu girişim, Milletimizin sağduyusuyla önlenmiş ve Ülkemiz üzerinde oynanan hain oyunlar hedefine ulaşamamıştır. Gücünü milli irade ve demokrasiden almayan hiçbir girişimin başarıya ulaşma şansı olmadığı yaşadığımız bu acı olayla da bir kez daha kanıtlanmıştır.

 Derin bir üzüntü ile takip ettiğimiz olaylarda şehit olan güvenlik güçlerimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve halkımıza başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Darbe girişiminde bulunan hainlerin en kısa zamanda adalet önüne çıkarılarak gerekli cezaları alacaklarına inancımız tamdır.”

TEDER BAŞKANI SERHAT ÖZEREN:

“Darbelere kaşıyız. Bilişim STK liderleri olarak darbe girişimini kınamak, devletin yanında olduğumuzu ve bize düşen her türlü çalışmayı yapacağımızı göstermek adına bir ortak bir bildiri yayınladık. Darbe girişimiyle bilişim sektörünün önemi daha da öne çıktı. Bilişim sektörünün alt yapısının ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Bu darbe girişimiyle, bilişim sektörünün ayakta kalması için yapılacak çalışmaların ve yatırımların ne kadar önemli olduğunu vurgulamak isterim. ”

TBD BAŞKANI İLKER TABAK:

“Bizler demokratik sivil toplum örgütleriyiz. Demokrasilerde sivil toplum kuruluşları, önemli bir yer tutar. Demokrasiye karşıt olan hiçbir şeyi kabul etmiyoruz. Buna en şiddetli şekilde karşı olduğumuzu beyan eden deklarasyona imza attık. Toplumun ve halkın sorunlarının çözümlerine karşı her daim destek olduk. Ortak bildirimizin amacı da buydu. Ülkemizin bir daha böyle olaylarla karşılaşmaması için tüm çalışmalara varız. Daha güzel günler için işbirliği içinde gerekli çalışmaları sürdürürüz.”

MOBİLSİAD BAŞKANI KEREM ALKİN:

“Bu hain darbe girişimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üstün çabaları ve Türk Milletinin kahramanca sokağa çıkmasıyla bertaraf edildi. Tüm halkımızın ortaya koyduğu bu demokrasi zaferinin en önemli saç ayaklarından birinin bilişim sektörü olduğunu gördük. Bu darbe girişimi, bilişim ve teknoloji alanında Türkiye’nin yatırım hedeflerinin ne kadar büyük ciddiyetle ve büyük kararlıkla daha üst seviyelere çıkarılması gerekliğini gösterdi. Başbakan Binali Yıldırım’ın bakan olduğunu dönemden itibaren, Türkiye bilişim altyapısı için ortaya koyduğu büyük çaba halkımızın bu darbe girişimine karşı çabucak organize olarak katkı sağladı.”

DARBEYE KARŞI ORTAK BİLDİRİ AÇIKLAYAN BİLİŞİM STK'LARI

BGD – Bilgi Güvenliği Derneği

BİYESAM – Bilişim ve Yazılım Eser Sahipleri Meslek Birliği

BMD – Bilişim Muhabirleri Derneği

ÇMD – Çağrı Merkezleri Derneği

ECİD – Elektronik Cihazlar İmalatçıları Derneği

EDER – Elektronik Ticaret Altyapı Sağlayıcıları Derneği

EHD - e-Ticaret ve Internet Hukuku Derneği

INETD – İnternet Teknolojileri Derneği

IPTV – İnternet Temelli Televizyon Teknolojileri Derneği

İnternet Derneği/ISOC - TR

İTO – Telekomünikasyon Meslek Komitesi Başkanı

MOBİSAD – Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği

MOBİLSİAD – Mobil Servis Sağlayıcı İş Adamları Derneği

OYUNDER – Oyun Tasarımcıları, Geliştiricileri, Yapım ve Yayıncıları Derneği

SAĞLIK BİLİŞİM DERNEĞİ

SİNERJİTÜRK Etkin İş ve Güç Birliği Vakfı

TBD – Türkiye Bilişim Derneği

TBP - Teknoloji Bilgilendirme Platformu

TBV – Türkiye Bilişim Vakfı

TEKNOLOJİK GRUP

TEDER- Telekomünikasyon İnternet ve Bilgi Teknolojileri Derneği

TELKODER – Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği

TESİD – Türk Elektronik Sanayicileri Derneği

TİD – Tüm İnternet Derneği

TOBB Türkiye Yazılım Meclisi

TOSYÖV - Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı

TÜBİDER – Bilişim Sektörü Derneği

TÜBİFED – Bilişim Sektörü Dernekleri Federasyonu

TÜBİSAD – Bilişim Sanayicileri Derneği

TÜTED – Tüm Telekomünikasyon İş İnsanları Derneği

TZV – Türkiye Zeka Vakfı

YASAD - Yazılım Sanayicileri Derneği
0 Yorum

Yorum Yap