BİLİŞİM PROFESYONELLERİ BİLİŞİM ZİRVESİ’NDE BULUŞTU

BİLİŞİM PROFESYONELLERİ BİLİŞİM ZİRVESİ’NDE BULUŞTU

Microsoft Bilişim Zirvesi’nde konuşan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında bulut teknolojilerinin çok büyük rol oynayacağına dikkat çekti.Microsoft’un geleneksel hale gelen Bilişim Zirvesi bu yıl Ankara’da “Geleceği Birlikte Şekillendirelim” temasıyla düzenlendi. Bilişim Zirvesi 2013, Başkent’te 1000’in üzerinde kamu bilişim profesyonelini bir araya getirdi. Zirvede yeni dünyanın getirdiği zorluklara ve fırsatlara değinilirken, yakın geleceğe yön verecek teknolojik eğilimler ve rekabet avantajı sağlayan Microsoft teknolojilerinin detayları katılımcılarla paylaşıldı.

Microsoft Bilişim Zirvesi 2013’ün açılış konuşmasını gerçekleştiren Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, geleceği şekillendirecek 4 mega eğilimi anlattı. Bu eğilimlerin başında kurumların büyük yatırımlar yapmadan bilgi teknolojilerine erişmelerini sağlayan bulut teknolojisinin geldiğine işaret eden Özmen, sözlerine şöyle devam etti:

“Artık bir uygulama dünyası içerisinde yaşıyoruz. Son derece kolay bir şekilde erişebildiğimiz ve kolayca kullanabildiğimiz tüm bu uygulamalar, aynı zamanda bulut hizmetlerinin hayatımıza nasıl yansıdığının da önemli bir göstergesi. Dünya genelindeki şirket ve kurumlarda teknoloji kullanımında karar verici pozisyonda olan CIO’ların yüzde 90’ı bulut teknolojilerini tercih ediyor. Microsoft, her yıl buluta en az 3 milyar dolar yatırım yapıyor. Biz bulutu yalnızca teknolojik gelişimin bir uzantısı olarak değil, dünyayı değiştiren, ekonominin kurallarını yeniden yazan bir kavram olarak görüyoruz.”

Bulut teknolojileri sayesinde her ölçekteki kurumun büyük yatırımlara gerek duymaksızın, bilgi teknolojilerinin sunduğu olanaklara erişebilmesinin rekabeti farklı bir zemine taşıdığına dikkat çeken Özmen, “Bu değişimi göremeyen ve uyum sağlayamayanlar gerileyecek, bazıları kendilerine sürdürülebilir niş alanlar bularak yaşamaya devam edecek. Uyum sağlayabilenler büyüyecek, daha üst seviyelere sıçrayacak. Pazar liderlerinin, liderliği zorlayanların değiştiğini göreceğiz. Pazara yeni girenlerde yalnızca en iyi uyum sağlayanın hayatta kalabildiği bir mücadeleyi izleyeceğiz. Türkiye’nin 2023 için iddialı hedefleri var. Bulut teknolojileri bu hedeflere ulaşmanın da en büyük aracı olacak” dedi.

“YILDA 7 MİLYAR DOLARLIK İŞ HACMİ YARATIYORUZ”

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, Microsoft Türkiye’nin başarısının arkasındaki en büyük payın 11 bin iş ortağı ve 100 bin çalışan olduğunu söyledi. Özmen, sözlerine şöyle devam etti:

“Microsoft  ekosistemindeki iş ortakları 2012 yılında 7 milyar dolar iş hacmi yarattı. Bu hacmin büyük bir kısmı yerel ekonomi içerisinde kalarak inovasyon ve büyümeye katkıda bulundu. Microsoft’un kazandığı her 1 dolara karşılık iş ortakları 14,75 dolar kazandı. 2012 yılında BT harcamalarının yüzde 45’i Microsoft ekosistemi içerisindeki yerel şirketlerce gerçekleştirildi. Bundan Microsoft Türkiye olarak çok büyük gurur duyuyoruz.”

ONAR: “BİLİŞİM İLE 33 MİLYAR TL KATKI SAĞLAYACAĞIZ”

Zirvenin konuk konuşmacılarından Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Sunumu Genel Müdürü Adem Onar, Microsoft’un sunduğu ürün ve hizmetlerin kendileri için önemini “Biz kuşun bir kanadıysak, Microsoft’u diğer kanadımız olarak düşünüyoruz, birlikte uçacağız” sözleriyle ifade etti.

SGK’nın 4 mega trendi kurmakta ve kullanmakta kararlı olduğunu ve bu yolda gerekli adımları attığını söyleyen Onar, “SGK’yı bu trendlerle birlikte yaşayan bir kurum haline getirmeyi amaçlıyoruz. Biz milyonlarca insana hizmet vermekle yükümlü bir kuruluşuz. Hizmetlerimizi sürdürülebilir ve güçlü kılmak için kapsamlı bir bilişim stratejisini hayata geçirdik. Bilgi ekonomisine geçerek 2012 yılında SGK bütçesine 10 milyar TL katkı sağladık. 2013’te bu katkıyı 13 milyar TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz. 2018 yılı hedefimiz milli ekonomiye 33 milyar TL’lik katkıda bulunmaktır. SGK’nın Batıkent’te kurduğu veri merkeziyle bulutun bütün olanaklarını kullanacağız. Sadece Türkiye’nin değil, bölgenin bulut merkezi haline dönüşeceğiz. 2017 yılına kadar iş süreçlerimiz de dahil tüm uygulamalarımızı bulut ortamına ve akıllı platformlara taşımayı hedefliyoruz. Projelerimizi gerçekleştirirken Microsoft’un uçtan uca sağladığı katma değerden, milli istihdama olan katkısından ve çağdaş hizmet anlayışından dolayı büyük mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

“27 MİLYAR KAYIP MICROSOFT İLE KURTULACAK”

Büyük veri konusunda SGK’da önemli bir bilgi dağarcığı olduğunu ve bunun büyük bir potansiyele işaret ettiğini söyleyen Onar, “Büyük veriye dayalı kayıt dışıyla mücadele projemiz Aralık ayında hizmete girecek. Bu projede Microsoft’un desteğiyle saha ekiplerimize Windows tabletler ve Windows Phone cihazları üzerinden bilgi görüntülemesi imkanı sunabileceğiz. SGK’nın kayıp, kaçak ve suistimallerden ötürü yıllık kaybının 27 milyar TL olduğunu düşünüyoruz. Büyük veriye dayanarak kurguladığımız bu sistemle ve Microsoft’un mobil denetim olanaklarıyla bu kaçağın önüne geçeceğiz” dedi. Bulut teknolojilerinin önemine de dikkat çeken Onar, Türkiye’de ilk kez tüm iş süreçlerini buluta taşıyan kurum olacaklarını ve yakın gelecekte bulut çözümlerini başka ülkelere de ihraç edeceklerini  kaydetti. 
0 Yorum

Yorum Yap