SEKTÖRÜN NABZI BURADA ATIYOR

SEKTÖRÜN NABZI BURADA ATIYOR

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Piyasa Gözetim Laboratuvarı, telekomünikasyon ve bilişim sektörünün nabzını tutuyor. Son kullanıcının emniyeti için gereken tüm ölçüm ve denetimlerin yapıldığı laboratuvardan artık sektördeki firmalar da Ar-Ge çalışmaları için yüzde 50’ye varan indirimlerle yararlanabiliyor.Telekomünikasyon sektörü, son kullanıcılar yani abonelerle  iç içe büyüyen ve gelişen bir sektör. Bu sektörün toplum sağlığını tehdit etmeyen ürün ve hizmetlerle büyümesi ise son derece hassasiyet gösterilen bir konu. İşte bu noktada sektöre yönelik bir yandan tüketiciyi koruyan regülasyonları hayata geçiren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), diğer yandan da son kullanıcının evinde, işyerinde kullandığı ya da her gün yanında taşıdığı tüm iletişim cihazlarını çok sıkı bir denetimden geçiriyor. Türkiye’de tek dünyada ise ilk 4’te yer alan Piyasa Gözetim Laboratuvarı, bu ay kapılarını Telekom Dünyası’na açtı. Laboratuvarda yapılan işlemler ve verilen en son hizmetlerle ilgili BTK Başkan Yardımcısı Dr. Muhterem Çöl’den bilgi aldık.

Piyasa Gözetim Laboratuvarında cep telefonları ve baz istasyonu ölçümlerinin yanında son kullanıcıların elindeki tüm elektronik haberleşme cihazlarının denetimlerinin yapıldığının altını çizen Çöl, 7 bölgede görevli uzmanların piyasadan bu cihazları tek tek toplayarak inceleme için Ankara’ya laboratuvara gönderdiğini ve burada cihazların oldukça hassas testlerden geçirildiğini belirtti. Cihazlarda geçtiğimiz yıllarda önemli bir sorun olan SAR değerlerinin yüksekliği ile ilgili görüşlerini sorduk Dr. Çöl’e. SAR’ın artık bir sorun olmaktan çıktığı bilgisini veren BTK Başkan Yardımcısı, üreticilerin de bu konuya artık çok dikkat ettiklerini, ilerleyen teknolojiler sayesinde SAR değerlerinin standardın da altına düştüğünü kaydetti.


BTK Başkan Yardımcısı Dr. Muhterem Çöl

AR-GE ÇALIŞMALARINA YÜZDE 50’YE VARAN İNDİRİM

Laboratuvarın son derece gelişmiş bir altyapıya ve Türkiye’de alanında eşi olmayan uzman bir kadroya sahip olduğunu kaydeden Dr. Muhterem Çöl, bu imkanlardan özel sektör ve üniversitelerin de yararlanabilmesi için başlatılan önemli bir projeye dikkatimizi çekti. Normalde dışarıdan laboratuvarın kullanımının ücrete tabii olduğunu belirten Çöl “Ülkemizde üniversitelerde, özel kuruluşlarda konuya ilişkin olarak Ar-Ge faaliyetlerine yardımcı olalım dedik. Normalde laboratuvarda yapılan deneyler ücrete tabiidir.  Ama biz kapılarımızı Ar-Ge faaliyeti yürüten kurum ve kuruluşlara açtık. Ar-Ge için araştırma yapmak isteyen üniversite ve özel kuruluşlara yüzde 50’ye kadar indirim uyguluyoruz. Uzman personelimiz bilgi olarak da bu çalışmalara katkı sağlıyor” bilgisini verdi.

AB İLE ENTEGRE PROJELER

BTK Başkan Yardımcısı Dr. Muhterem Çöl, laboratuvarın yürüttüğü rutin çalışmaların dışında çok sayıda önemli projeye de imza attıklarını kaydetti. Özellikle AB ile uyum içerisinde yürütülen projelere dikkat çeken Çöl, yazılım, donanım ve eğitim bölümlerinden oluşan bir proje sayesinde AB üye ülkelerinden uzmanlar ile bilgi ve tecrübe paylaşımı yaptıklarını belirtti. AB ülkelerinde bir ürün piyasaya girdiğinde bütün bilgilerinin kayıt altına alındığı bir sisteme de dikkat çeken Dr. Çöl,  Türkiye’de de bu sistemin kurulum aşamasında olduğunu şu sözlerle müjdeledi:

“Bir ürün AB pazarına girdiğinde bütün bilgileri kayıt altına alınıyor. Böyle bir sistemleri var. Yunanistan pazarına bir cihaz girdiğinde Portekiz’de, İspanya’da, İngiltere’de bu ürün ne zaman üretilmiş, menşei nedir, üreticisi kimdir, teknik özellikleri bunların hepsi görülebiliyor. Büyük bir altyapı. Biz de bu altyapıları entegre edecek bir proje üzerinde çalışıyoruz. Böyle bir altyapı kuracağız. AB’ye girersek bu altyapıya entegre olabilecek sistemimiz hazır olacak. Donanımlar alındı, yazılımlar yapıldı eğitimler veriliyor şu anda. 2014 sonunda proje bitecek ve Türkiye’ye güzel bir altyapı kazandırmış olacağız. Diyelim ki cihaz piyasaya girmiş tüketiciye sunulmuş. Tasarımı, menşei, teknik özellikleri hepsi yetki kapsamında sistemde olacak. Bunun karnesini görmüş olacağız. İstatistiki veriler de olacak.”

BAZ İSTASYONU ÖLÇÜMLERİNE İLGİ BÜYÜK

Baz istasyonlarının elektromanyetik alan değerlerine yönelik ölçümler de yine Piyasa Gözetim Laboratuvarı tarafından yapılıyor. Bu konunun toplumda önemli bir hassasiyete sahip olduğunu belirten Dr. Muhterem Çöl, 7 bölgede kurum yetkilileri ve uzmanlarının düzenli denetimler yaparak baz istasyonlarının limit değerler dahilinde hizmet vermesi için çalıştıklarını sözlerine ekledi. Mobil iletişim için baz istasyonlarının vazgeçilmez bir unsur olduğunun da altını çizen Çöl, yine de kamuoyunda bu konuda yaşanan endişelere yönelik alınan tedbirlerle ilgili de bilgi verdi. Son olarak e-devlet üzerinden baz istasyonu ölçüm sonuçlarının paylaşılmaya başlandığı bilgisini veren, Çöl “Cep telefonları özellikle baz istasyonları bilgi kirliliğinden dolayı ciddi yanlış anlaşılmalar var. Kurulum izni dahil olmak üzere tamamen BTK sorumluluğunda spektrum izleme yapılıyor. Yapılan bu ölçümlerle birlikte devasa bir veri tabanı oluştu. Biz bunları sürekli izliyoruz ama kamuoyunda yanlış bilgilendirme var dedik ve bu verileri e-devlet kapısı üzerinden vatandaşların bilgisine açtık. Bu çok da güzel bir uygulama oldu. Vatandaşlarımız e-devlet üzerinden girip çevresindeki baz istasyonlarına ilişkin ölçüm sonuçlarını inceleyebiliyor. Uygulamamız ilk günden itibaren çok ciddi de bir ilgi gördü. İlk 24 saatte 8 bin civarında kişi 22 bin sorgulama yaptı. Bu da ne kadar gerekli bir hizmeti hayata geçirdiğimizin bir göstergesi” diye konuştu.

E-devlet üzerinden baz istasyonu ölçüm sonuçlarının yayınlandığı ilk 24 saatte 8 bin kişi 22 bin sorgulama yaptı.


PGD LABORATUVARI NELER YAPIYOR

Piyasada satılan sabit ve mobil cihazların uluslararası standartlara uygunluğu ve Cihazların;

-          Elektromanyetik uyumlulukları (EMC),

-          Çıkış güçleri (RF),

-          Diğer cihazlar ile teknik açıdan olumsuz etkileşimde bulunup bulunmadıkları,

-          Çevresel bir takım etkilere karşı güvenilirlikleri (LVD),

-          SAR (mobil cihazların oluşturduğu elektromanyetik alanın insan vücudu tarafından soğrulma oranı) değerleri test ediliyor.

CİHAZ KULLANICILARINA UZMANLARDAN UYARILAR

BTK Laboratuvarında görevli uzmanlar mobil ve sabit cihazları yangın, voltaj yükselmesi, elektrik iletkenliği hatta düşme gibi birçok riske karşı test ediyor. Uzmanlar kullanıcıların dikkat etmesi gerekenleri ise şöyle sıralıyor:

-Mobil cihaz kullanıcılarının bilhassa görüşme esnasında telefonlarını uzun süre başa yakın tutmaması gerekiyor. Uzun görüşmelerde kablolu veya bluetooth kulaklık kullanılması daha uygun olacaktır.

-Arama tuşuna basıldığında baz istasyonu ile iletişim kurmak için daha yüksek güç harcadığı için, arama tuşuna basılır basılmaz kulağa götürülmesi yerine aranan tarafın telefonu açması ile birlikte cihazın kulağa götürülmesi etkisini nispeten azaltmaktadır.

-Mobil cihazların bataryalarından kaynaklanan problemler çoğunlukla orijinal veya üreticinin tavsiye ettiği uyumlu bataryaların kullanılmamasından kaynaklanmaktadır. Bataryaların içerdiği kimyasalların kontrolsüz şekilde açığa çıkması durumunda yaralanma veya zehirlenme riski bulunmaktadır.

-Mobil cihazlarda mutlaka orijinal batarya veya üreticinin tavsiye ettiği yan sanayi ürünler ve yine orijinal şarj adaptörü kullanılmalıdır.

-Orijinal olsa dahi, zamanla şarj kapasitesi azalan ve bu nedenle çabuk biten; şişme eğilimi gösteren bataryaların da kullanılmaması gerekmektedir.

-Kullanımı sona eren mobil cihazların ve bataryalarının geri dönüşüm ve atık kumbaralarına bırakılması gerekmektedir. Bu şekilde söz konusu ürünlerin uygun koşullarda geri dönüşümü ve hammadde olarak geri kazanımı mümkün olabilmektedir.


HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN

http://www.telekomdunyasi.com/fotogaleri/galeri/1/
0 Yorum

Yorum Yap