GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİ BANKA ŞUBESİNDE

GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİ BANKA ŞUBESİNDE

Türkiye finans sektöründe yeni bir oyuncu olmasına rağmen teknolojik yatırımlarıyla adından söz ettiren Odeabank, bilişim altyapısı ile geleceğin bankacılığının bir izdüşümünü bugünden müşterileri ile paylaşıyor.Bilişim teknolojilerinin ekonomide yarattığı katma değer su götürmeyen bir gerçek.  Tüm sektörlerin ileride daha yoğun kullanacağı yeni nesil teknolojileri bugünden yakalamayı başarabilen firmalar, rekabette avantajı elinde tutuyor. Bu bilinçle Türk finans sektöründe henüz 1 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen, adından söz ettiren bir banka var. Hazır bir bankacılık altyapısı ile bilişim teknolojilerini mükemmel bir uyum içinde kullanan Odeabank, geleceğin bankacılık sistemlerini bugüne taşıyor.

 Odeabank 15 yıl aradan sonra sıfırdan banka kurma lisansı olan ilk banka olarak 49’ncu sıradan girdiği sektörde 9 ayda mevduat bankaları arasında 14’ncü sıraya yükselmeyi başardı. Bu başarı hikayesinin ardında sunulan hizmetlerin yanı sıra müşteri memnuniyeti ve verimlilik için tüm fiziki koşulların sağlanmasının da büyük bir önemi var. Odeabank’ın sektörde yarattığı farklılık ve yaptığı teknolojik yatırımları, İş Çözümleri, Direkt Bankacılık ve İşlem Bankacılığından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Küçük’ten dinledik.

Yatırım planlarını hızlı bir şekilde ürünleri hayata geçirerek ve müşteri ihtiyaçlarını en iyi şekilde yönetebilmek üzere hazır bir bankacılık altyapısı üzerine kurduklarını belirten Tayfun Küçük, “Bu altyapıya bankamıza uygun ek geliştirmeleri yapıyor ve yeni ürünleri ekliyoruz. Bu yapımız sayesinde ilgili ürün gruplarında piyasanın en iyi ürünlerini ekleyebiliyoruz. Teknolojik yatırımlarımızı birbiriyle uyumlu, ölçeklendirilebilir ve ileri teknolojilere uygun ürünler olmasına özen gösteriyoruz” diyor.


Odeabank Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Küçük

 BANKA İÇİ TEKNOLOJİ ÇÖZÜMLERİ

Müşterilerini iç müşteri ve dış müşteri olarak düşünerek, sadece müşteriler için teknolojik ürünleri sunmakla kalmadıklarını belirten Küçük, personelin iş hayatında daha elverişli olması için onların da teknoloji ile bütünleşik yaşamasını sağladıklarını kaydediyor. Küçük, çalışma sistemlerinde kullandıkları teknolojileri şöyle özetliyor:

“Kurumsal yapımızda dokunmatik ekranlı, yüksek çözünürlüklü bilgisayarlar, tablet cihazları, akıllı telefonlar ve bunlar üzerinden iletişim kurabilme ve iş hayatını sürdürebilme vazgeçilmez değerlerimiz arasında yer alıyor. Mobil cihaz yönetimi uygulaması ile çalışanlarımızın kendi cihazlarını getirerek, kurumsal uygulamalarımıza erişmelerini de sağlıyoruz. Kağıtsız ortam için tablet cihazlardan toplantı odalarındaki Televizyonlara kablosuz görüntü aktarabilme, görüntülü görüşme ile tüm personelin birbiri ile iletişim kurabilmesi, cep telefonları ve tablet cihazlar ile banka ağına erişerek data inceleyebilme ve çalışmalara devam edebilmek, yazıcılarımıza gerektiği durumlarda mobil cihazlardan kablosuz erişerek çıktı alabilmek kurumsal yapımızın bir parçası olmuş durumdadır.”

MÜŞTERİ BANKAYA GELMEDEN SIRA NUMARASI ALABİLİYOR

Dış müşteri olarak adlandırdıkları banka müşterilerine yönelik teknolojik çözümlerini de sıralayan Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Küçük, iletişim merkezi, internet bankacılığı, ATM gibi teknolojinin kaynağı olan direkt bankacılık kanalları dışında şubelerini de özel teknoloji ürünleri ile donattıklarını ifade ediyor. Küçük “Müşterilerimizin daha şubeye gelmeden sıra numarası alabilmelerini sağlayan mobil uygulamamız, şubede akıllı dokunmatik masalar üzerinden haber okuyabilme ve oyun oynayabilme, sıra numarasını bekleme alanındaki tv’lerden takip ederken finans haberlerine ve bankamız ürün ve kampanyalarına erişebilme, şube önündeki dokunmatik ekranlardan bankamız ürün ve kampanyalarını okuyabilme, hesaplama araçlarını kullanabilme, yine şube önündeki yaş ve cinsiyete göre kampanyaları gösteren akıllı ekranlar ile kampanya gösterimi yapabilme, gişede işlem yapılırken yapılan işlemi görebilme, şubedeki kiosklar üzerinden iletişim merkezimizle görüntülü görüşme gibi müşteri odaklı ürünlerimiz bu teknolojilerimize örnek olarak sayılabilir” diyor.

 YAPAY ZEKA İLE MÜŞTERİ GİBİ DÜŞÜNEN SİSTEMLER

Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Küçük’e geleceğin bankacılık sistemleri hakkında görüşlerini de soruyoruz. Odeabank’ın bugün yaptığı yatırımların aslında geleceğin bankacılık sistemlerinin bir izdüşümü olarak tanımlanabileceği varsayımından hareket eden Küçük “Geleceğin bankacılık sistemlerinin, artırılmış gerçeklik ve yapay zeka ile birlikte müşteri gibi düşünen sistemler olacağını düşünüyoruz” değerlendirmesini yapıyor. Küçük, önümüzdeki yıllarda bankacılık sektörü ile bilişim sektörünün yakınsamasını şu sözlerle yorumluyor:

“Çeşitli gözlük ürünleri, içindeki ürünü azalınca anında sipariş veren buzdolapları gibi ürünler artık piyasada olsa bile, bunların sadece birer ürün olmaktan çıkıp, birbirleri ile iletişim kurabildikleri yapıya henüz gelemediklerini söyleyebiliriz. Bu noktaya gelindiğinde finans dünyasının bu teknolojiler içerisinde yer almaması söz konusu olamaz. İlgili ürünlerin birbiri ile finansal işlem ihtiyaçlarının giderilmesi, müşteri odaklı olarak bunların kullanıcılar ile paylaşılması gibi otomasyonlarda bankaların payının yüksek olacağını düşünüyoruz. Türkiye Bankacılık sektöründe teknolojiye yatırım yapmadan ilerleme kaydedilemez. Bizler de her ay yeni ürünler ve servisleri müşterilerimize sunmak için çalışıyoruz. 2014 yılında da müşterilerimize mobil bankacılık kanalı başta olmak üzere tüm kanallarımızda müşteri odaklı yaklaşımımızı sunuyor ve yeni ürünlerimizin lansmanlarını yapıyor olacağız.”

ODEABANK SİSTEMLERİNİN ALTYAPISI

  700'ü aşkın çalışanı ve 14'e ulaşan şubeleriyle Odeabank Global Banking and Finance Review tarafından "Türkiye'nin En İnovatif Bankası" ve "Türkiye'nin En İyi Yeni Bankası" seçildi.

Odeabank’ın teknolojik altyapısına bakıldığında ise; ana bankacılık sistemi ile Direkt Bankacılık kanalları Intertech firmasının sunduğu bir altyapı sistemi ile çalışmakta iken, kredi kartları sistemi Cardtek firmasının sunduğu bir sistem. Yatırım işlemleri için Nova uygulaması, hazine işlemlerinde Murex firmasının, kredi değerlendirme sisteminde ise Experian firmasının sunduğu sistemler kullanılıyor. İletişim Merkezinin ve telefon sistemlerinin altyapısını ise sistem entegratörü olan Netaş yardımıyla Cisco altyapısı kullanarak hızla hayata geçirildi. Finansal sektörlerin vazgeçilmezi olan iş zekası için de Qlikview uygulaması kullanılıyor. Hem web sitesinin, hem de iç iletişim portalinin altyapısı ise Microsoft Sharepoint altyapısında. Donanım olarak değerlendirildiğinde ise bankada HP, Cisco, Aruba, Apple, Innova, Samsung, Sony, Lenovo, NCR  firmalarının ürünleri kullanılıyor.

 
0 Yorum

Yorum Yap