EYBİS İLE BİLET İŞLEMLERİ ONLINE ORTAMDA

EYBİS İLE BİLET İŞLEMLERİ ONLINE ORTAMDA

TCDD Genel Müdürlüğü yenilediği teknolojik altyapısı ile bilet satış işlemlerini internet ortamına taşıdı. TCDD müşterileri bilgisayarlar, cep telefonları ve tabletlerinden kısa süre içerisinde rezervasyon ve satış işlemlerini yaptırabilecek.Bir yandan hızlı tren ve konvansiyonel hatlarda yatırımlarına devam ederek demiryolları ağını daha geniş ve işlevsel hale getiren TCDD Genel Müdürlüğü, teknoloji yatırımlarına da hız verdi. Personelin iş akışlarını etkin bir şekilde planlaması ve müşterilerin hayatını kolaylaştırması amacıyla hazırlanan “Elektronik Yolcu Bilet İşlemleri Sistemi (EYBİS)” hayata geçirildi.

 Genel Müdürlük, 2004 yılından günümüze kadar kullanılan mevcut yolcu rezervasyon programının günümüz ihtiyaçlarına cevap vermemesi nedeniyle, 2010 yılının ikinci yarısında yeni teknolojilerle hizmet kalitesini arttırmak ve hizmetlere ulaşılabilirliği sağlamak amacıyla EYBİS projesini başlattı. Şubat 2012 de startı verilen proje içerisinde bulunduğumuz Kasım ayı içinde hayata geçirilecek. Yazılım çalışmaları HAVELSAN A.Ş. tarafından yürütülmekte olan EYBİS projesi TCDD’nin 2023 vizyonuna uygun, Dünyada ve Türkiye’de geliştirilen son teknolojik ürünleri kullanarak, bilet işlemlerini, farklı satış kanallarında kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirecek,  müşteri odaklı bir sistem olarak tasarlandı.

EYBİS projesi ile yolcuların satış, rezervasyon ve reddiyat gibi bilet işlemlerini, kolay ve sorunsuz olarak gerçekleştirmesi, web üzerinden verilen hizmetin kalitesini arttırmak, internet, acente, gişe, el terminali, mobil, kiosk (trenmatik),  çağrı merkezi ile satış kanallarını çeşitlendirmek ve kolay erişilebilir hale getirmek amaçlanıyor. Bunun yanında sistem e-bilet ile bilet kontrol sorunları ve zaman kaybını en aza indirmek, esnek tarife ve promosyon uygulamaları ile rekabetçi ve verimli tren işletmeciliğine katkıda bulunmak gibi faydaları da sağlıyor. EYBİS’ in devreye alınması ile TCDD personeli, iş akışlarını etkin bir şekilde planlayabilecek, müşteriler ise kendileri ile ilgili alanları sorunsuz olarak yönetebilecek. EYBİS TCDD-KKY sistemi ile entegre olarak çalışacak, etkin bir işletmecilik için gerekli olan veri bütünlüğü sağlanmış olacak.

PROMOSYON MODÜLÜ İLE MÜŞTERİYE UYGUN PROMOSYON SEÇENEĞİ

EYBİS kapsamında tüm iş ve eylemler analiz edilerek “yönetilebilir ve müdahale edilebilir” modüller oluşturuldu. Bu modüllere kullanıcılar yetkileri dahilinde müdahale edebilecekler.  Dünyadaki diğer tren bileti satış sistemlerinden farklı olarak geliştirilen ve oldukça esnek davranabilen  “promosyon modülü” ile sistem yöneticileri, müşterinin bilet aldığı satış kanalına, niteliğine, seyahatinin parkuruna, önceki alışverişine, biletlerin adedine ve tutarına bağlı olarak çok çeşitli promosyon tanımlayabilecek. Bu promosyonlar bilet satış anında sistem tarafından müşteriye sunulacak, müşteri kendisine en uygun olan promosyonu o anda seçerek alabilecek.

TÜM İŞLETİM SİSTEMLERİ DESTEKLENİYOR

EYBİS, Iphone, Windows Phone, Adroid ve BlackBerry gibi mobil cihazlar üzerinde kullanılan tüm işletim sistemlerini destekleyecek. “Kullanıcı Dostu“ ekranlarla mobil satış kanalları yolcuların ihtiyacına hızlı, kaliteli ve güvenli bir şekilde cevap verebilecek.

İnteraktif vagon oturma planını kullanarak yolcular yer seçimi yapabilecek. Bilet iade ve değişiklik işlemleri cep telefonlarına gönderilen bilgiler ile hızlıca yapılabilecek, trenlere kabul ve kontrollerde yine bu bilgiler kullanılabilecek. Bilet bilgileri sistemde elektronik olarak tutulacak,  bilet kontrol ve tren üstü işlemler cep telefonuna gönderilen veya bilet üzerinde bulunan “QR barkod“ okutularak yapılabilecek.                                         

Trenmatikler kullanılarak gişelerdeki yoğunluk azaltılacak. Böylece gişe önündeki yığılmaların önüne geçilerek, zaman kayıpları da azaltılmış olacak.

EYBİS’te engelli vatandaşlara hizmet verebilecek şekilde ara yüzler tasarlanmış olup, engelli yolcuların online olarak dolduracağı formlar sayesinde varış istasyonlarında yardımcı görevliler tarafından karşılanabilecekler. Böylelikle, EYBİS ile engelli yolcuların kaliteli bir şekilde seyahat etmeleri sağlanmış olacak.

El terminalleri vasıtası ile EYBİS, tren üzerinde bilet kontrol ve satışına olanak sağlayacak, tren üzerinde yapılan kontroller ve işlemler kolay ve çabuk hale getirilmiş olacak. 
1 Yorum

Yorum Yap